سامانه اس ۴۰۰ روسی روز یکشنبه به مقصد ترکیه بارگیری می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سامانه اس ۴۰۰ روسی روز یکشنبه به مقصد ترکیه بارگیری می‌شود
کپی رایت  Reuters

خبرگزاری رویترز می‌گوید روسیه روز یکشنبه نخستین محموله سامانه موشکی اس ۴۰۰ بارگیری خواهد شد.

این نخستین بخش از محموله سامانه اس ۴۰۰ است که توسط دو هواپیمای ترابری به ترکیه خواهد رفت.

نخستین بخش از محموله سامانه اس ۴۰۰ روز یکشنبه در یک فرودگاه نظامی در روسیه بارگیری خواهد شد و در طول هفته آینده به ترکیه تحویل داده می‌شود.

این در حالیست که دولت آمریکا بارها ترکیه را تهدید کرده است که در صورت ورود سامانه اس ۴۰۰ به ترکیه، تحریم‌های سختی را علیه این کشور اعمال خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

پس از ارسال این محموله تیم فنی و مهندسی روسیه نیز یک روز بعد برای نظارت و نصب و راه‌اندازی این سامانه به ترکیه سفر می‌کنند.

ترکیه همچنین طی قراردادی به ارزش حدود ۱۱ میلیارد دلار، ۱۰۰ فروند جنگنده اف-۳۵ از شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» خریداری کرده است و در تولید این جنگنده‌ها مشارکت دارد. این کشورتا اکنون مبلغ ۹۰۰ میلیون دلار را به آمریکا پیش پرداخت کرده است.

وزارت دفاع آمریکا به ترکیه گفته بود واشنگتن طرح فروش جنگنده های «اف-۳۵» به آنکارا را در صورتی که ترکیه سامانه موشکی «اس-۴۰۰» را از روسیه خریداری کند لغو خواهد کرد.

آمریکا پیش از این تا پایان ماه ژوئیه (۹ مرداد) به ترکیه فرصت داده بود تا خرید سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» را لغو کند. واشنگتن بر این باور است که این سامانه با هواپیماهای رادارگریز «اف-۳۵» همخوانی ندارد.

پنتاگون چندی پیش آموزش خلبانان ترکی را برای آشنایی با نحوه کار جنگنده‌های اف-۳۵ متوقف کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید