Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا؛ تهران سفیر سوییس را به وزارت خارجه احضار کرد

وزارت خارجه ایران
وزارت خارجه ایران Copyright وزارت خارجه ایران
Copyright وزارت خارجه ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید نتیجه که انتخابات آمریکا هیچ تفاوتی برای تهران ندارد و اتهامات وارد شده از سوی نهادهای امنیتی ایالات متحده در خصوص دخالت ایران در انتخابات بی‌اساس است.

آگهی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه ۱ آبان، از احضار سفیر سوئیس به دلیل آنچه او «اتهامات بی‌اساس آمریکا علیه ایران» خوانده بود خبر داد.

آقای خطیب‌زاده در گفتگو با رسانه‌ها ضمن اعلام این خبر گفت: «در پی انتشار برخی ادعاهای بی اساس مقام‌های آمریکایی در خصوص دخالت سایر کشورها در انتخابات پیش‌رو، سفیر سوئيس و حافظ منافع آمریکا صبح امروز از سوی مدیرکل آمریکای وزارت خارجه احضار شد.»

او در ادامه با اشاره به اینکه نتیجه انتخابات آمریکا برای ایران هیچ فرقی نمی‌کند افزود: «ایالات متحده خود سابقه طولانی در دخالت در امور دیگر کشورها، ایجاد آشوب و ایجاد اختلال در سراسر دنیا دارد. در آستانه انتخابات این کشور، طرح ادعاهای بی‌اساسی چون دخالت ایران، تنها با هدف فرافکنی طرح می‌شود و دور از ذهن نیست که طراحان چنین سناریوهای بچه‌گانه‌ای، به دنبال انحراف توجهات و افکار عمومی و انجام تحریکات مشکوک در آستانه انتخابات باشند.»

اشاره آقای خطیب‌زاده به گزارش‌هایی است که در آمریکا از دخالت ایران و روسیه در انتخابات آمریکا سخن گفته بود.

جان رتکلیف، مدیر ارشد دستگاه ناظر بر اطلاعات ملی آمریکا چهارشنبه شب در جریان یک کنفرانس خبری با طرح این ادعا گفت: «ایران و روسیه به اطلاعات شخصی برخی رای‌دهندگان آمریکایی دسترسی پیدا کرده و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر در جهت اعمال نفوذ در این انتخابات اقدام کرده‌اند.»

آقای رتکلیف بدون اشاره به جزئیات، تنها به بیان این نکته بسنده کرد که هدف ایران و روسیه از این اقدامات «ایجاد هرج و مرج» و همچنین «تضعیف اعتماد شهروندان به دموکراسی آمریکا» است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی کمتر از دو هفته دیگر برگزار می‌شود که بسیاری از شهروندان این کشور تا کنون آرای خود را به صورت پستی ارسال کرده اند. ۳ نوامبر برابر با ۱۳ آبان روز نهایی انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا است و بعد از آن مشخص خواهد شد که دونالد ترامپ برای یک دوره ۴ ساله دیگر در قدرت خواهد ماند یا باید کاخ سفید را به جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها تحویل دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگویان وزارت امور خارجه ایران بعد از انقلاب؛ آیا سخنگو با تغییر دولت عوض می‌شود؟

مرگ کارمند سفارت سوئیس در تهران بر اثر سقوط از برج کامرانیه

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا: ایران و روسیه فعالانه در پی تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا بودند