Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا: ایران و روسیه فعالانه در پی تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا بودند

 Photo
Photo Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش ۱۵ صفحه‌ای که از سوی دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا منتشر شد، یکی از دقیق‌ترین ارزیابی‌ها از تهدیدات خارجی علیه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکاست و در بخشی از آن به تلاش‌ ایران برای جلوگیری از انتخاب مجدد دونالد ترامپ و در مقابل، عملیات روسیه برای تقویت موقعیت ترامپ در مقابل بایدن اشاره دارد

آگهی

نتایج تحقیقات انجام شده از سوی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که ایران و روسیه تلاش‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند تا نتایج انتخابات ریاست جمهوی نوامبر گذشته در این کشور را به نفع خود تغییر دهند. با این وجود این سازمان‌ها تاکید دارند که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این دو کشور توانسته باشند در روند رای گیری‌ها اختلالی ایجاد کنند یا نتیجه انتخابات را تغییر دهند، به دست نیامده است.

گزارش ۱۵ صفحه‌ای که روز سه‌شنبه از سوی دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا منتشر شد، یکی از دقیق‌ترین ارزیابی‌ها از میزان تهدیدات خارجی علیه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا محسوب می‌شود و در بخشی از آن، به تلاش‌های ایران برای تضعیف اعتماد عمومی به رای گیری‌ها و جلوگیری از انتخاب مجدد دونالد ترامپ، همچنین عملیات مسکو برای تقویت موقعیت ترامپ در مقابل جو بایدن اشاره دارد.

با این وجود در گزارش تاکید شده اگرچه مستندات کافی دربارۀ این تلاش‌ها وجود دارد، اما هیچ مدرکی مبنی بر موفقیت این نیروهای خارجی در رسیدن به اهدافشان یافت نشده است و در واقع «هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه بازیگران خارجی توانسته باشند بر روند رای گیری شامل ثبت نام رای دهندگان، پروسه رای گیری، یا تهیه و اعلام گزارش نتایج نهایی دخالت کنند پیدا نشده است».

رویکرد چین در قبال انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

در این گزارش همچنین آمده است که اگرچه دولت چین به این انتخابات توجه زیادی داشته، اما به نفع هیچکدام از نامزدها در آن دخالتی نداشته است.

به باور مقامات اطلاعاتی آمریکا، برای پکن رابطۀ پایدار با ایالات متحده در اولویت قرار دارد و به همین دلیل این کشور ترجیح داده است با خودداری از دخالت در روند انتخابات یا جانبداری از یک نامزد خاص، از پیامدهای منفی که می‌توانست در صورت افشای چنین دخالتی، در روابط دو کشور بوجود آید جلوگیری کند.

در این گزارش تاکید شده است که تهدیدات اصلی، البته با اهداف متفاوت و روش‌های اجرای متفاوت، از سوی ایران و روسیه متوجه این انتخابات بوده است.

گزارش اعلام می‌دارد که کرملین نهایت تلاش خود را کرده بود تا نامزدی جو بایدن را تضعیف كند زیرا مسکو ریاست جمهوری بایدن را برخلاف منافع خود می‌دید؛ اگرچه با نزدیک شدن به زمان انتخابات، روسیه نیز به تدریج خود را برای رویارویی با یک دولت دموكرات در آمریکا آماده می‌کند.

تحقیقات نشان داده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اجازه داده بود که نیروهایش با اجرای مجموعه‌ای از عملیات، به دونالد ترامپ کمک کنند تا در انتخابات نوامبر سال گذشته بار دیگر به پیروزی برسد.

پوتین همچنین اجرای برخی فعالیتهای نفوذی را با هدف بدنام كردن جو بایدن، تضعیف اعتمادها به این انتخابات و تشدید اختلافات اجتماعی در داخل ایالات متحده مجاز دانسته بود.

واکنش روسیه به گزارش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا

کرملین روز چهارشنبه ادعاهای موجود در این گزارش را رد کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: «ما با یافته‌های این گزارش در مورد کشورمان مخالف هستیم... روسیه نه در انتخابات پیش از آن و نه در انتخابات ۲۰۲۰ دخالتی نکرده است. روسیه کاری به کارزارهای انتخاباتی هیچ‌یک از نامزدها نداشته است.»

او ابراز تاسف کرد که چنین موضوعاتی ممکن است بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه شود.

تلاش ایران برای جلوگیری از انتخاب مجدد دونالد ترامپ

در این گزارش به تلاش‌های ایران برای تاثیر گذاری بر این انتخابات با هدف جلوگیری از انتخاب مجدد دونالد ترامپ نیز اشاره شده است؛ تلاشی که از نظر مقامات اطالاعاتی آمریکا احتمالا به تایید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز رسیده است.

گزارش اعلام می‌دارد که یکی از «اقدامات بسیار هدفمندی» که از سوی ایران انجام شده بود، فرستادن انبوهی از ایمیل‌ها به رای دهندگان دموکرات در ایالت‌هایی بود که در آنجا ترامپ و بایدن رقابت بسیار نزدیکی داشتند؛ موضوع این ایمیل‌ها پیش از این در ماه اکتبر از سوی جان راتکلیف، مدیر امنیت ملی آمریکا برملا شده بود.

در این ایمیل‌ها که با هدف ضربه زدن به دونالد ترامپ فرستاده شده بود، به دروغ ادعا می‌شد که فرستندۀ آنها گروه راست افراطی «پسران مفتخر» است و دریافت کنندگان تهدید می‌شدند که در صورت رای ندادن به ترامپ با خطراتی مواجه خواهند شد.

مقامات اطلاعاتی ایالات متحده می‌گویند که تلاش‌های ایران در جریان انتخابات ۲۰۲۰ میلادی، تهاجمی‌تر از تلاش‌های این کشور در انتخابات پیش از آن بوده و حتی پس از پایان این رقابت انتخاباتی نیز ادامه داشته و بر تعمیق اختلافات در ایالات متحده متمرکز بوده است.

آگهی

گزارش تاکید دارد که اگرچه ایران به دنبال بهره برداری از نقاط آسیب پذیر در وب‌سایتهای انتخابات ایالتی بود و حتی «نهادهای آمریکایی مرتبط با زیرساخت‌های انتخابات را به عنوان بخشی از تلاش گسترده برای تاثیر گذاری بر آن» در سراسر جهان به خطر می‌انداخت، اما درنهایت نتوانسته نه در هدف دستکاری در آراء و نه تأثیرگذاری بر زیرساخت‌های انتخاباتی موفق شود.

روز سه‌شنبه همچنین سند جداگانه‌ای از سوی وزارت دادگستری و امنیت داخلی آمریکا منتشر شد که درباره صحت انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به نتیجه مشابهی می‌رسید و اعلام می‌کرد که هیچ مدرکی دال بر موفقیت بازیگران خارجی در تاثیرگذاری بر رای گیری‌ها و تغییر آنها وجود ندارد.

واکنش جو بایدن به گزارش دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که روسیه پیامدهای تلاش‌هایش برای دخالت در انتخابات ۲۰۲۰ را «به زودی» خواهد دید.

او روز چهارشنبه در جریان مصاحبه با شبکه خبری‌ای‌بی‌سی گفت که «پوتین هزینه این کار را خواهد پرداخت» و در پاسخ به این پرسش که چه عواقبی در انتظار مسکو است، گفت: «به زودی خواهید دید.»

آگهی

با این وجود او تاکید کرد: «جاهایی وجود دارد که به نفع هردوی ماست که با هم کار کنیم... مانند تمدید پیمان هسته‌ای استارت نو.»

او افزود: «من او را نسبتا خوب می‌شناسم. با توجه به تجربه من، مهمترین چیز هنگام رویارویی با رهبران خارجی، شناختن درست آنها است.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند پوتین یک قاتل است، گفت: «بله» و افزود که فکر نمی‌کند رئیس جمهور روسیه روح داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار اف‌بی‌آی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای مقابله با تهدیدهای پیچیده و سریع در انتخابات است

ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا؛ تهران سفیر سوییس را به وزارت خارجه احضار کرد

آنگلا مرکل گرفتار در میان دو ابرقدرت؛ تهدیدهای ترامپ و دخالت‌های پوتین