هشدار اف‌بی‌آی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای مقابله با تهدیدهای پیچیده و سریع در انتخابات است

مدیر اف بی آی
مدیر اف بی آی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریستوفر ری، مدیر اف‌بی‌آی، می‌گوید انتظار می‌رود که انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر با تهدیدات سریع و پیچیده‌تری مواجه شود چرا که به گفته او هوش مصنوعی و سایر پیشرفت‌های فناوری مداخله در این فرآیند را آسان‌تر از قبل کرده است.

آگهی

آقای ری در یک کنفرانس مربوط به امنیت ملی همچنین گفت: «ایالات متحده در گذشته با تهدیدهای بدخیم نفوذ خارجی مقابله کرده است. اما در فرآیند انتخابات، ایالات متحده با دشمنان بیشتری روبرو خواهد شد که با سرعت بیشتری حرکت می‌کنند و به فناوری جدید تجهیز شده‌اند.»

ری با برشمردن پیشرفت‌هایی که در زمینه هوش مصنوعی ایجاد شده افزود که این تحولات باعث شده تا امکان نفوذ دشمنان خارجی بیشتر از قبل شود. او همچنین اضافه کرد که این روندها باعث شده تا نگرانی‌های دولت در مورد عملیات نفوذی که گاهی به سختی قابل تشخیص است و هدف آن هم شکل دادن به افکار عمومی است تشدید شود. 

اگرچه مقام‌های آمریکایی به تلاش‌های موفقیت آمیز دولت‌های خارجی برای تغییر مستقیم نتایج انتخابات اشاره نکرده‌اند اما در دهه گذشته بارها به تلاش‌های ناموفقی که از سوی دشمنان ایالات متحده برای نفوذ در کمپین‌های انتخاباتی صورت گرفته اشاره شده است. 

در سال ۲۰۱۶ عوامل روسی با سرقت و افشای ایمیل‌های دموکرات‌ها و با استفاده از یک کمپین پنهان اما قدرتمند در رسانه‌های اجتماعی تلاش کردند با ایجاد اختلاف میان رای‌دهندگان آمریکایی بخت دونالد ترامپ را در انتخابات افزایش دهند. ری پیشنهاد کرد که امسال اف‌بی‌آی اطلاعاتی را که در مورد تهدیدها به دست می‌آورد به اشتراک بگذارد. 

او همچنین در ادامه افزود: «به عنوان متخصصان اطلاعاتی، ما باید تهدیدها را شناسایی و آنها را با شرکای خود و همچنین مردم به اشتراک بگذاریم تا آنها در جریان این روندها قرار گیرند.» 

مقام‌های اطلاعاتی ایالات متحده گفته‌اند که در سال ۲۰۲۰، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، مجوز عملیات نفوذ برای تحقیر جو بایدن و کمک به ترامپ در انتخابات آن سال را صادر کرد. مقامات گفته‌اند که چین هم عملیات‌های نفوذ را در نظر گرفت، اما اجرایی نکرده است. در همین حال و بر اساس ادعای مقام‌های آمریکایی ایران هم تلاش کرده در این فرآیند از آسیب‌پذیری وب‌سایت‌های دولتی استفاده کند تا بتواند در صورت امکان به دونالد ترامپ در مسیر انتخاب مجدد به عنوان رئيس جمهور لطمه بزند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقام‌های اطلاعاتی آمریکایی مدعی هستند که با وجود این تهدیدها، در نهایت هیچ مدرکی مبنی بر تغییر آرا یا اخلال در روند رای گیری توسط یک نهاد خارجی پیدا نشده است. مشخص نیست این ادعا تا چه اندازه صحت دارد و آیا واقعا این اتفاق رخ نداده یا مقام‌های اطلاعاتی آمریکا تلاش می‌کنند از این طریق به مردم خود اطمینان دهند که در نهایت اخلالی در این روند ایجاد نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشهورترین عکس بازداشت یک رئیس جمهور؛ خشمی مقطعی یا برگ برنده ترامپ در انتخابات آمریکا؟

جمهوریخواهان راه دموکراتها را برای اصلاح قانون انتخابات آمریکا سد کردند

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا: ایران و روسیه فعالانه در پی تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا بودند