اوباما در حمایت از بایدن: آمریکا رئیس جمهوری «دروغگو» نمی‌خواهد

باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا
باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده با یادآوری یاس و ناامیدی که سال ۲۰۱۶ با شکست هیلاری کلینتون در اردوگاه دموکرات‌ها حاکم شد از هواداران خواست به صورت گسترده در انتخابات سوم نوامبر حضور یابند و نتایج نظرسنجی‌ها را فراموش کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده چهارشنبه شب در نخستین سخنرانی خود در جمع هواداران جو بایدن به تندی به جانشین خود تاخت و دونالد ترامپ را فردی «دروغگو» نامید.

آقای اوباما که در شهر فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا و در جمع هواداران حزب دموکرات سخن می‌گفت با انتقاد از رویکرد دونالد ترامپ گفت: «دموکراسی با رئیس جمهوری که هر روز دروغ می‌گوید، پیش نمی‌رود.»

وی ضمن هشدار نسبت به خطر عادی شدن این روال گفت: «اگر افرادی که قرار است کشور را رهبری کنند هر روز دروغ بگویند و از چیزهای ساختگی دم بزنند دموکراسی در کشور ما مختل می‌شود.»

باراک اوباما در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که دونالد ترامپ «تنها در جهت منافع خود، خانواده و دوستانش گام برمی‌دارد و همچون مجری نمایش‌های تلویزیونی به دنبال جلب توجه است.»

آقای اوباما همچنین از عملکرد دولت ترامپ در مبارزه با بیماری کووید۱۹ به شدت انتقاد کرد و به بیش از ۲۲۰ هزار شهروند آمریکایی اشاره کرد که به دلیل ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.

رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده سپس با یادآوری یاس و ناامیدی که سال ۲۰۱۶ با شکست هیلاری کلینتون در اردوگاه دموکرات‌ها حاکم شد از هواداران حزب خواست تا به صورت گسترده در انتخابات سوم نوامبر حضور یابند و گمان نکنند که به توجه به نتایج نظرسنجی‌ها از پیش برنده انتخابات ریاست جمهوری هستند.

Matt Slocum/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
سخنرانی باراک اوباما در حمایت از بایدن در فیلادلفیاMatt Slocum/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

نتایج نظرسنجی‌ها را فراموش کنید

باراک اوباما که سیزده روز پیش از مصاف نامزد مورد حمایت دموکرات‌ها با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سخن می‌گفت با اشاره به نتایج نظرسنجی‌ها تاکید کرد که «ما نمی‌توانیم به رضایت از وضعیت فعلی بسنده کنیم.»

وی با یاد آوری این نکته که سال ۲۰۱۶ هم نظرسنجی‌ها به نفع هیلاری کلینتون بود اما وی در نهایت شکست خورد به صراحت گفت که هیچ علاقه و توجهی به این نظرسنجی‌ها ندارد.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا به هواداران جناح دموکرات تاکید کرد که تنها سیزده روز سرنوشت ساز تا مهم‌ترین انتخابات زندگی خود پیش رو دارند و باید همگی در حمایت از جو بایدن بسیج شوند و نتایج نظرسنجی‌ها را به فراموشی بسپارند.

وی با تاکید بر اینکه ریاست جمهوری «یک شوی واقع‌نمای تلویزیونی نیست بلکه یک واقعیت محض است نسبت» نسبت به تبعات انتخاب مجدد دونالد ترامپ هشدار داد و تاکید کرد که وی «نشان داده قادر به جدی گرفتن سمت خود نیست.»

باراک اوباما سپس با انتقاد از توییت‌‌های متعدد رئیس جمهوری آمریکا گفت: «با توییت کردن هنگام تماشای تلویزیون کارها پیش نمی‌رود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط