دولت ترامپ از دیوان عالی آمریکا خواست طرح خدمات درمانی اوباماکر را باطل کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Alex Brandon
Alex Brandon   -  کپی رایت  AP Photo

وزارت دادگستری آمریکا روز پنج‌شنبه در بحبوحه شیوع کرونا در این کشور از دیوان عالی آمریکا خواست تا طرح مراقبت مقرون به صرفه،  موسوم به «اوباماکر» را باطل اعلام کند.

درخواست برای ابطال این طرح قانونی، در حالی مطرح شده است که از سال ۲۰۱۰ میلادی میلیون‌ها آمریکایی عمدتا متعلق به طبقه متوسط و پائین این کشور در چهارچوب این طرح موفق به دریافت پوشش بیمه درمانی شده و توانسته‌اند با وجود چالش‌های حقوقی که از زمان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ علیه آن مطرح شده است، از خدمات آن استفاده کنند.

قرار است قضات دیوان عالی استدلال‌هایی را که علیه این طرح آورده شده، در نشست آتی خود بشنوند. دولت ترامپ در تلاش است که این طرح را تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در نوامبر آینده باطل اعلام کند.

این سومین بار خواهد بود که چالش‌های قانونی این طرح در دادگاه به بحث گذاشته خواهد شد.

مدافعان این طرح در دادگاه، ائتلافی از وکلای دموکرات دستگاه قضایی این کشور هستند که از حمایت مجلس نمایندگان آمریکا نیز برخوردارند.

این اقدام دولت انتقاد شدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را در پی داشت. او اعلام کرد: «تلاش رئیس جمهور ترامپ و کمپین جمهوریخواهان برای از بین بردن حمایت‌ها و مزایای قانونی طرح اوباماکر آنهم در میانه بحران کرونا، یک عمل ظالمانه و غیرقابل تحمل است.»

جو بایدن ، نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو نیز با اشاره به سفر روز پنج‌شنبه دونالد ترامپ به ایالت ویسکانسین گفت: «امروز دولت او درخواستی را به دیوان عالی برد تا پوشش بیمۀ ۲۳ میلیون آمریکایی از جمله ۲۲۴ هزار نفر را در ویسکانسین از بین ببرند... هر آمریکایی این حق را دارد که دربارۀ دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مقرون به صرفه و با کیفیت بالا، خیالش راحت باشد.»

طرح اوباماکر شامل حداقل‌های خدمات درمانی نظیر پوشش رایگان خدمات پیشگیرانه، اجبار کارفرمایان به بیمه کردن کارکنان و تخصیص یارانه برای خرید بیمه است. این طرح همچنین به فرزندان اجازه می‌دهد تا مدت بیشتری زیر پوشش بیمه والدین خود باقی بمانند.

لغو و جایگزینی «اوباماکر» از وعده‌های اصلی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود. او و جمهوریخواهان بر هزینه‌های بالای این طرح تاکید دارند و قصد دارند با ابطال آن، کسری بودجه فدرال را کم کنند.