مجلس نمایندگان آمریکا به لغو و جایگزینی اوباماکر رای داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مجلس نمایندگان آمریکا به لغو و جایگزینی اوباماکر رای داد

طرح لغو و جایگزینی بیمه درمانی مراقبت مقرون به صرفه یا «اوباماکر» در مجلس نمایندگان ایالات متحده تصویب شد.

این طرح با اکثریت شکننده ۲۱۷ رای موافق در مقابل ۲۱۳ رای مخالف مجلس نمایندگان در مرحله بعد باید در سنای آمریکا تایید شود.

با وجود اینکه جمهوریخواهان در سنای ایالات متحده نیز اکثریت را دراختیار دارند، اما تایید طرح لغو اوباکر و جایگزینی بیمه درمانی در این مجلس، چالش اصلی دونالد ترامپ محسوب می شود.

ماه گذشته تلاش آقای ترامپ و پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان جهت رایزنی و جلب حمایت برای طرح جدید بیمه درمانی با بن بست مواجه شده بود. همزمان دفتر بودجۀ کنگرۀ آمریکا اعلام کرده بود در صورتیکه طرح موسوم به «ترامپ کر» جایگزین بیمه همگانی باراک اوباما شود در کمتر از دو سال دست کم ۱۴ میلیون آمریکایی از خدمات بیمه درمانی محروم خواهند شد.

حتی در مجلس نمایندگان نیز علاوه بر نمایندگان دموکرات، ۲۰ نماینده جمهوریخواه به این طرح رای منفی دادند.

لغو و جایگزینی بیمه درمانی مراقبت مقرون به صرفه یا «اوباماکر» از وعده های اصلی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود.

رئیس جمهور آمریکا پس از تصویب این طرح با ابراز خوش بینی نسبت به تایید آن در سنا گفت: «ما می دانستیم که (بیمه اوباماکر) کار نخواهد کرد. من خیلی وقت پیش این را پیش بینی کرده بودم. گفته بودم که سقوط می کند و حالا مشخص است که سقوط کرده. این طرح مُرده. اساسا مُرده (شکست خورده) است.»


تصویب این طرح برای دولت آمریکا موفقیت چشم گیری بحساب می آید زیرا با گذشت صد روز از آغاز ریاست جمهوری، علاوه بر مقاومت سیستم قضایی این کشور در برابر فرمانهای اجرایی آقای ترامپ، انتقادهای فراوانی نیز ازعملی نشدن وعده های او صورت گرفته است.