چراغ سبز دیوان عالی به وزارت دادگستری آمریکا؛ مجازات اعدام از سر گرفته می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -   کپی رایت  AP Photo

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه به وزارت دادگستری این کشور اجازه داد از ماه آینده میلادی اجرای مجازات اعدام را از سر بگیرد.

وزارت دادگستری آمریکا حدود یک سال پیش اعلام کرده بود که اجرای مجازات اعدام پس از گذشت ۱۶ سال دوباره از سر گرفته می‌شود. این موضوع انتقادات و اعتراضات زیادی را به همراه داشت. همچنین این وزارتخانه اعلام کرده بود که اجرای مجازات اعدام از ماه دسامبر با اجرای حکم ۵ نفر که در ماجرای قتل کودکان مقصر شناخته شده بودند، اجرایی می‌شود.

اما تلاش‌های دولت ترامپ برای از سرگیری مجازات اعدام به یک چالش دیوان عالی آمریکا تبدیل شد. چهار زندانی که به اجرای حکم اعدام محکوم شدند تلاش کردند با استفاده از پروتکل‌ها و مواد حقوقی خود را از مرگ نجات دهند. یک قاضی فدرال در واشنگتن حکم وزارت دادگستری را محکوم کرد و اعلام کرد پروتکل جدید با قانون مجازات اعدام فدرال مطابقت ندارد، قانونی که در سال ۱۹۹۴ صادر شده است.

یک هیئت داوری متشکل از سه قاضی در دادگاه تجدید نظر در منطقه کلمبیا و دادگاه عالی حاضر به موافقت با برداشتن حکم صادره در سال گذشته نشدند، حکمی که به طور موقت، مانع از پایان بخشیدن به توقف غیررسمی اعدام می‌شد. اما در ماه اوریل، منطقه دی سی، حکم دادگاه را ملغی کرد.

اوائل ماه جاری، ویلیام بار به اداره زندان‌ها دستور داد که تاریخ جدیدی برای اعدام چهار زندانی محکوم به اعدام تنظیم کند، سه زندانی که در پرونده مذکور پیش از آغاز دادگاه عالی در اواسط ژوئیه دخیل بودند.

دادگاه عالی با رد درخواست تجدید نظر چهار زندانی، فضا را برای حکم در منطقه دی‌سی به نفع دولت ترامپ باز می کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید