Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اصرار پارلمان اروپا بر کاهش سطح هیات نمایندگان در نشست گروه ۲۰ در عربستان

Emrah Gurel
Emrah Gurel Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«نظر قاطع ما این است كه تا زمانی كه عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر پیشرفت نكرده، اتحادیه اروپا نباید به دنبال ایجاد روابط عمیق‌تر با این کشور در موضوعات تجاری، سرمایه‌گذاری یا دیپلماتیک باشد.»

آگهی

۶۵ نفر از نمایندگان پارلمان اروپا با امضای نامه‌ای از مقامات ارشد اتحادیه اروپا خواستند تا به دلیل نقض گستردۀ حقوق بشر در عربستان سعودی، امسال سطح هیأت شرکت کننده از سوی این اتحادیه در نشست گروه بیست را کاهش دهند.

قرار است نشست گروه بیست که متشکل از وزرای اقتصاد و دارائی و مسئولان بانک‌های مرکزی بیست اقتصاد برتر دنیا است، ماه آینده طی روزهای ۲۱ و ۲۲ نوامبر (اول و دوم آذر) در عربستان سعودی برگزار شود.

امضای این نامه، دومین اقدام گروهیِ نمایندگان پارلمان اروپا در ماه اخیر برای متقاعد کردن بروکسل در کاهش سطح نمایندگی خود در این نشست است. پیش از این نیز روز پنج‌شنبه ۸ اکتبر به مناسبت دومین سالگرد قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد پادشاهی سعودی، پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای با همین موضوع، از مقامات ارشد این اتحادیه خواسته بود از «مشروعیت بخشیدن به نقض حقوق بشر» در عربستان جلوگیری کنند.

اگرچه ریاض پیش از این اعلام کرده بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا، امسال نشست گروه۲۰ به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد، اما تقلیل سطح هیأت نمایندگی اتحادیه اروپا به این معنا خواهد بود که دیگر اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و شارل میشل، رئیس شورای اروپا حتی در نشست آنلاین گروه۲۰ نیز شرکت نخواهند کرد.

در نامۀ نمایندگان پارلمان اروپا خطاب به این دو مقام سیاسی آمده است: «ما نباید به کارهای دولتی که بطور گسترده اقدام به نقض حقوق بشر می‌کند و اکنون میزبان یکی از مهمترین نشست‌های جهان شده، مشروعیت بدهیم...ما از شما می‌خواهیم تا به ارزیابی دوباره موضوع مشارکتتان در نشست امسال گروه۲۰ بپردازید و در آن شرکت نکنید، و سطح مشارکت اتحادیه اروپا در این نشست را به یک مقام رسمی ارشد تنزل دهید.»

نه رابطۀ عمیق سیاسی و نه اقتصادی

در این نامه همچنین از مقامات اتحادیه اروپا خواسته شده تا از برقراری روابط اقتصادی گسترده با عربستان نیز خودداری کنند.

امضاکنندگان این نامه نوشته‌اند: «نظر قاطع ما این است كه تا زمانی كه عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر پیشرفت نكرده، اتحادیه اروپا نباید به دنبال ایجاد روابط عمیق‌تر با این کشور در موضوعات تجاری، سرمایه‌گذاری یا دیپلماتیک باشد.»

آنها همچنین از هیأت نمایندگان اتحادیه اروپا در این نشست خواسته‌اند که موضوعات حقوق بشری را در مرکز همه گفتگوهای گروه۲۰ قرار دهند.

تا کنون نه عربستان سعودی و نه مقامات ارشد اتحادیه واکنشی به این دو حرکت پیاپی نمایندگان پارلمان اروپا نشان نداده‌اند.

از نظر تحلیلگران، تصمیم اتحادیه اروپا در پایین آوردن سطح نمایندگی خود در این نشست جهانی، شرمساری بزرگی را برای ریاض در پی خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناکامی عربستان و انتخاب چین، روسیه و کوبا به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل

دومین سالگرد قتل خاشقچی؛ درخواست مدافعان حقوق بشر برای انجام تحقیقات بین‌المللی

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست