ناکامی عربستان و انتخاب چین، روسیه و کوبا به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل

United States Mission Geneva
United States Mission Geneva Copyright flickr
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حامیان چین در این رای گیری در مقایسه با رای گیری دور پییشن در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۰ درصد کاهش یافته بودند. چین در سال‌های اخیر به دلیل سرکوب مسلمانان اویغور و اعتراضات طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ با انتقادات جهانی روبروست.

آگهی

چین، روسیه و کوبا توانستند روز سه‌شنبه ۲۲ مهر در جریان رای گیری ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد برای تعیین سرنوشت ۱۵ کرسی از ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر این نهاد مستقر در ژنو، رای لازم برای عضویت در این شورا را به دست آورند.

با این وجود، حامیان چین در این رای گیری در مقایسه با رای گیری دور پییشن در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۰ درصد کاهش یافته بودند و پکن تنها ۱۳۹ رای موافق به دست آورد. چین در سال‌های اخیر به دلیل سرکوب مسلمانان اویغور و اعتراضات طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ با انتقادات جهانی روبروست.

روسیه نیز اگرچه چهار سال پیش در اقدامی غیرقابل انتظار و تنها با دو رای کمتر از حدنصاب، از این شورا کنار گذاشته شد، اما بار دیگر در روز سه‌شنبه توانست رای لازم برای پس گرفتن کرسی‌اش را به دست آورد.

اما عربستان سعودی در تلاش برای دستیابی به کرسی در این شورا ناکام ماند. ریاض آخرین‌بار در سال ۲۰۱۶ میلادی به عضویت این شورا درآمد و در آن زمان توانست ۱۵۲ رأی به دست آورد اما این بار تنها ۹۰ کشور به عضویت سعودی‌ها رأی دادند که کاهشی ۴۰ درصدی را نشان می‌داد.

کشورها برای عضویت در این شورا باید دست‌کم رای موافق ۹۶ کشور را به دست آورند.

لوئیز شاربنو، مدیر شورای حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفت: «ناکامی عربستان در کسب کرسی در شورای حقوق بشر، ضرورت رقابت بیشتر برای پیروزی در انتخابات سازمان ملل را خاطرنشان می‌کند. نامزدهای دیگری مانند چین، کوبا و روسیه نیز وجود داشتند که ممکن بود در این رقابت ناکام بمانند.»

اعضای سازمان ملل متحد همچنین کشورهای ساحل عاج، گابن، مالاوی، بولیوی، ازبکستان، فرانسه و بریتانیا را برگزیده و سنگال، نپال، پاکستان، اوکراین و مکزیک را برای دومین دورۀ سه ساله انتخاب کردند.

نامزدهای عضویت در این شورا با رای مخفی انتخاب می‌شوند و اعضای جدید دورۀ کاری خود را از اول ژانویه ۲۰۲۱ آغاز می‌کنند. اعضای این شورا نمی‌توانند بیش از دو دوره در این شورا حضور داشته باشند.

واکنش آمریکا به نتایج انتخابات شورای حقوق بشر

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه در واکنش به انتخاب چین و کوبا و روسیه به عضویت این شورا گفت: «مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر کشورهایی را انتخاب کرد که دارای سوابق منفور حقوق بشری هستند.... این انتخابات تنها باعث شد که درستی تصمیم ایالات متحده برای ترک این شورا و استفاده از سایر مکان‌ها و فرصت‌ها برای محافظت و ارتقا حقوق بشر جهانی بار دیگر تایید شود.»

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی به دلیل آنچه تعصب مزمن شورا علیه اسرائیل و عدم اراده در آن برای انجام اصلاحات می‌خواند، خروج آمریکا از این شورا را اعلام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اصرار پارلمان اروپا بر کاهش سطح هیات نمایندگان در نشست گروه ۲۰ در عربستان

رئيس سازمان سیا: کلید امنیت اسرائيل و منطقه مواجهه با ایران است

جو بایدن: واشنگتن به دنبال دوری از پکن نیست