Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افغانستان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شد؛ گفتگوی اختصاصی یورونیوز با سیما سمر

افغانستان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شد؛ گفتگوی اختصاصی یورونیوز با سیما سمر
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اعضای جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتخاب شدند. در گزارشی که در وبسایت سازمان ملل متحد منتشر شد آمده است که اعضا مجمع عمومی این سازمان روز دوشنبه با رأی‌گیری مخفی، ۱۵ عضو تازه این شورا را برای یک دوره سه ساله که از ابتدای سال آینده میلادی آغاز خواهد شد انتخاب کرده‌اند.

اعضای تازه این شورا که وظیفه آن دفاع از حقوق بشر و نظارت بر رعایت آن در جهان است، عبارتند از: افغانستان، آنگولا، استرالیا، شیلی، جمهوری دموکراتیک کنگو، مکزیک، نپال، نیجریه، پاکستان، پرو، قطر، سنگال، اسلوواکی، اسپانیا و اوکراین.

در این میان افغانستان برای نخستین بار است که به عضویت رسمی این شورا برگزیده می‌شود. این کشور به همراه نپال، قطر و پاکستان، با کسب دست کم دو سوم آرا، چهار کرسی آسیا پاسیفیک در این شورا را به دست آورد.

این رویداد خرسندی مقامات رسمی افغانستان را به دنبال داشت و صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه این کشور این انتخاب را دستاوردی بزرگ برای افغانستان خواند.

Afghanistan’s election to the Human Rights Council is a major achievement, we are committed to promoting HR agenda in Afghanistan & abroad.

— Salahuddin Rabbani (@SalahRabbani) 16 octobre 2017

در این دوره انتخاب برخی از کشورها مانند پاکستان و کنگو که وضعیت حقوق بشر در آنها مورد انتقاد مجامع بین‌المللی است، سبب حیرت برخی کنشگران بین‌المللی حقوق بشر شده است.

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
دکتر سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گفتگوی تلفنی با یورونیوز گفت بهبود وضعیت حقوق بشر افغانستان در سال‌های اخیر به عضویت این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل کمک کرده است. وی پایین آمدن میزان شکنجه، تلاش برای برابری جنسیتی و افزایش سهم‌گیری زنان در جامعه، رشد آزادی بیان و نیز اصلاح برخی قوانین رسمی به نفع حقوق بشر در سال‌های اخیر را از جمله مواردی برشمرد که سبب توجه کشورهای جهان به مسائل انسانی فارغ از منازعات و تنش‌های جاری در این کشور شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با تلاش و پی‌گیری بین‌المللی و با لابی‌گری در سطح سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف نقش بسزایی در روند انتخاب این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد داشته است.

خانم سمر اهمیت انتخاب اخیر افغانستان به عنوان یکی از صاحبان کرسی‌های آسیایی در شورای حقوق بشر را عامل و انگیزه مثبتی برای توجه هر چه بیشتر به مقوله حقوق شهروندان و آزادی‌ها در کشورش دانست و در توضیح دستاوردهای دیگر این رویداد گفت: «عضویت افغانستان در این شورا سبب تثبیت هویت این کشور برای جوامع دیگر شده به طوری که نمایندگان افغانستان از این پس در مجامع بین‌المللی حقوق بشری دیگر صرفا یک عضو ناظر نخواهند بود و حق رأی و اظهار نظر خواهد داشت.»

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که مهم‌ترین نهاد حقوق بشری فعال در افغانستان است و چندین دفتر ساحوی (منطقه‌ای) در شهرهای مختلف دارد، در مورد دیگر امتیازات عضویت رسمی در شورای سازمان ملل افزود: «این اتفاق همچنین به شرکت هر چه بیشتر در اقدامات داوطلبانه کمک کرده و از سوی دیگر سبب تسریع در روند پیوستن افغانستان به پروتکل جهانی منع شکنجه خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شاخص دموکراسی ایران و افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی چه بود؟

جاوید رحمان خواستار تحقیق درباره «نسل‌کشی» و «جنایت علیه بشریت» در دهه شصت در ایران شد

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد