قطعنامه پارلمان اروپا: سران اتحادیه برای اجلاس «گروه ۲۰» به عربستان نروند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پارلمان اروپا
پارلمان اروپا   -   کپی رایت  AP Photo

پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه به قطعنامه‌ای رای داد که در آن از مقامات اتحادیه اروپا خواسته شده است تا با تقلیل سطح هیات نمایندگی این اتحادیه در اجلاس «گروه ۲۰» در عربستان، از «مشروعیت بخشیدن به نقض حقوق بشر» در این کشور جلوگیری کنند.

در قطعنامه پارلمان اروپا که همزمان با دومین سالگرد قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان تصویب شد نقض حقوق بشر در این کشور محکوم شده است. اجرای درخواست مطرح شده در این قطعنامه به این معنا خواهد بود که اورزولا فن در لاین، رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا و شارل میشل، رئیس شورای این اتحادیه در اجلاس «گروه ۲۰» که ماه نوامبر در عربستان برگزار می شود شرکت نخواهند کرد.

مارک تارابلا، نایب رئیس هیات پارلمان اروپا برای روابط با شبه‌جزیره عربستان درباره قطعنامه تصویب شده گفت: «همه ما به اهمیت عربستان به عنوان شریک اتحادیه اروپا و نقش آن در ثبات خاورمیانه واقف هستیم، اما این نباید به دستاویزی برای نقض حقوق بشر تبدیل شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این نماینده بلژیکی پارلمان اروپا افزود که بازنگری در حضور اتحادیه اروپا در اجلاس «گروه ۲۰» فرصتی برای این اتحادیه خواهد بود تا تعهدش را به ارزش‌های خود نشان دهد.

در قطعنامه‌ای که اکثریت نمایندگان پارلمان اروپا به آن رای موافق دادند، به شماری از موارد نقض حقوق بشر در عربستان از جمله تعقیب قضایی مدافعان حقوق زنان، اجرای احکام اعدام در این کشور و نقض موازین بشردوستانه در جنگ یمن اشاره شده است.

نمایندگان پارلمان اروپا از شورای اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا تحریم‌هایی را علیه افرادی که مسئول قتل جمال خاشقجی هستند وضع کند. آنها همچنین از ریاض خواسته‌اند تا به اذیت و آزار و شکنجه بازداشت شدگان در این کشور خاتمه دهد.

در بخشی از این قطعنامه همچنین از دولت عربستان خواسته شده است تا اجازه انجام تحقیقات درباره نقض حقوق بشر در این کشور را بدهد.

اجلاس «گروه ۲۰» قرار است روزهای ۲۱ و ۲۲ نوامبر (اول و دوم آذر) به میزبانی عربستان در ریاض برگزار شود.