Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگرانی از «سوریه‌ای دیگر»؛ وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان به واشنگتن می‌روند

یکی از ساکنان استپاناکرت (خان‌کندی) در برابر ویرانه خانه‌اش
یکی از ساکنان استپاناکرت (خان‌کندی) در برابر ویرانه خانه‌اش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه آمریکا از تلاش‌های دیپلماتیک واشنگتن برای کمک به دستیابی به راه‌حلی «پایدار» در قره‌باغ سخن گفته است.

آگهی

ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز سه شنبه همزمان با ادامه درگیری‌ها در منطقه ناگورنو قره باغ اعلام کردند که وزرای خارجه دو کشور برای دیدار با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به واشنگتن خواهند رفت.

بنا به اعلام باکو و ایروان قرار است وزرای خارجه دو کشور روز جمعه در راستای تلاش برای پایان بخشیدن به درگیری ها با مایک پمپئو ملاقات کنند. این در حالی است که هر دو طرف روز سه شنبه از ادامه درگیری ها سخن گفتند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که درگیری ها در طول شب گذشته ادامه داشته است و نیروهای ارمنستان مناطق ترتر و آغدام (آکنا) را گلوله باران کرده اند. در مقابل سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان از «نبردهای شدید و بی امان» در جنوب مناطق مورد مناقشه سخن گفت.

وزارت دفاع ارمنستان همچنین نیروهای جمهوری آذربایجان را به استفاده از آتش توپخانه ای و نیروی هوایی در شمال مناطقی که درگیری ها در آنها در جریان است متهم کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

باکو و ایروان روز شنبه از برقراری آتش بس سخن گفته بودند اما هر دو طرف مانند آتش بس قبلی که با میانجیگری روسیه اعلام شده بود، بلافاصله یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند.

مایک پمپئو هفته گذشته از تلاش های دیپلماتیک واشنگتن برای کمک به دستیابی به راه حلی «پایدار» در قره باغ سخن گفته بود. وزارت خارجه ایالات متحده تاکنون درباره برنامه سفر وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان به واشنگتن اظهارنظری نکرده است. هنوز مشخص نیست که دیدار وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان با همتای آمریکایی خود به صورت مشترک انجام خواهد شد یا جداگانه.

هشدار نسبت به شکل‌گیری «سوریه‌ای دیگر»

درگیری ها بر سر منطقه ناگورنو قره باغ که از روز ۲۷ سپتامبر (ششم مهر) آغاز شده تاکنون صدها کشته بر جای گذاشته است. دور جدید درگیری ها بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان شدیدترین تنش نظامی بین دو طرف از زمان جنگ قره باغ در دهه ۱۹۹۰ میلادی محسوب می شود. این در حالی است که نگرانی ها از احتمال درگیر شدن قدرت های منطقه ای از جمله ترکیه و روسیه در مناقشه کنونی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان افزایش یافته است.

آرمن سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان در مصاحبه با شبکه «فرانس ۲۴» گفت که ترکیه با حمایت همه جانبه از جمهوری آذربایجان منطقه جنوب قفقاز را «بی ثبات» کرده است. با این حال او از دیگر کشورها از جمله روسیه که با ایروان پیمان دفاعی امضاء کرده است خواست تا برای جلوگیری از شکل گیری «سوریه ای دیگر» در مناقشه بر سر ناگورنو قره باغ دخالت نکنند. در مقابل مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ترکیه در جریان سخنرانی خود در پارلمان جمهوری آذربایجان با اشاره به بحران کنونی، ارمنستان را نیروی «مهاجم» معرفی کرد.

رئیس مجلس ترکیه همچنین از اقدامات روسیه، آمریکا و فرانسه برای میانجیگری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان انتقاد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نبردهای قره‌باغ پس از آتش‌بس؛ آذربایجان: ترکیه باید در حل بحران قره‌باغ نقش ایفا کند

آتش‌باران سنگین در قره‌باغ علی‌رغم آتش‌بس؛ چندین نفر کشته شدند

بمباران شبانه مرکز جمهوری خودخوانده قره‌باغ با وجود اعلام آتش‌بس