Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نبردهای قره‌باغ پس از آتش‌بس؛ آذربایجان: ترکیه باید در حل بحران قره‌باغ نقش ایفا کند

دود ناشی از گلوله‌باران مرکز جمهوری خودخوانده آرتساخ
دود ناشی از گلوله‌باران مرکز جمهوری خودخوانده آرتساخ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری آذربایجان روز دوشنبه از هدف قرار گرفتن شهر گنجه با موشک‌ بالیستیک میان‌برد خبر داد و اعلام کرد که در این حمله که روز یکشنبه انجام گرفته یک محله مسکونی ویران شده است.

آگهی

نبرد میان نیروهای ارتش آذربایجان و نظامیان ارمنستان بر سر جمهوری خودخوانده قره‌باغ که ارمنی‌ها آن را آرتساخ می‌نامند ادامه دارد. این در حالی است که طرفین مناقشه جمعه شب بر سر آتش‌بس و تعهد به انجام مذاکره برای دستیابی به راه حل فوری و آتش‌بس به توافق رسیده بودند.

منطقه آرتساخ یا قره‌باغ با مرکزیت استپاناکرت که آذربایجانی‌ها آن را خان‌کندی می‌نامند، پیش از اعلام استقلال و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، خودمختار و جزو خاک جمهوری آذربایجان بود. سازمان ملل متحد همچنان این منطقه را بعنوان جزیی از خاک جمهوری آذربایجان به رسمیت می‌شناسد. ارمنستان که هنوز این اعلام استقلال را به رسمیت نشناخته است، می‌گوید جمهوری آذربایجان باید حق تعیین سرنوشت ساکنان آرتساخ/قره‌باغ را به رسمیت بشناسد.

هدف از آتش‌بس بشردوستانه‌ای که با میانجی‌گیری روسیه میان آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ وضع شد فراهم کردن امکان تبادل اسرا و اجساد جان باختگان درگیری‌های دو هفته اخیر میان طرفین مخاصمه عنوان شده است.

کرملین همچنین تاکید کرده بود که دو طرف ضمن قبول آتش‌بس، متعهد شده‌اند مذاکرات را برای حل مسالمت‌آمیز بحران در دستور کار قرار دهند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها که رویترز نیز به انعکاس آن پرداخته، هر دو طرف مخاصمه روز دوشنبه یکدیگر را به انجام حملات جدید در قره‌باغ و مناطق اطراف آن متهم کردند.

وزارت دفاع آذربایجان روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای ارمنی تلاش کردند به مواضع نظامیان باکو در آغدره و نیز اطراف شهرستان‌های فضولی و جبرئیل حمله کنند.

در بیانیه وزارت دفاع آذربایجان همچنین آمده است که مناطقی در «گورانبوی»، «ترتر» و «آغدم» در داخل خاک آذربایجان توسط نظامیان ارمنی هدف گرفته شده است.

مقامات جمهوری خودخوانده آرتساخ ( قره‌باغ) نیز اعلام کرده‌اند که نیروهای ارمنی خساراتی به ارتش آذربایجان وارد کرده و عملیات گسترده در منطقه «هادروت» ادامه دارد.

آذربایجان یکشنبه شب، تنها ۴۸ ساعت پس از اعلام آتش‌بس نیز اعلام کرده بود که در پاسخ به حمله راکتی ارمنی‌ها مواضع جدایی‌طلبان ارمنی را هدف حملات هوایی قرار داده است.

روسیه به عنوان میانجی مذاکرات آتش‌بس از هر دو طرف خواسته است که توافق انجام شده احترام بگذارند. این در حالی است که لوکزامبورگ نیز با یادآوری درخواست‌های مکرر اتحادیه اروپا از ترکیه خواسته است در جهت پایان دادن به نبردهای جاری در منطقه قره‌باغ که تاکنون صدها کشته به جا گذاشته اقدام کند.

آنکارا و مسکو برای اعمال نفوذ جهت پایان دادن به جنگ قره‌باغ تحت فشار فزاینده جامعه بین‌المللی قرار دارند.

علی‌اف: ترکیه باید در مذاکرات نقش داشته باشد

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز دوشنبه ضمن اشاره به آتش‌بس شکننده که تحت میانجی‌گری روسیه منعقد شده، بر اهمیت نقش آنکارا در روند مذاکرات و حل مناقشه جاری تاکید کرد و گفت که نمی‌داند گفتگوها با ارمنستان چه زمانی آغاز خواهد شد.

رئیس جمهوری آذربایجان گروه مینسک به ریاست فرانسه، روسیه و ایالات متحده را که پیش‌تر از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل بحران قره‌باغ مامور شده بود، به «مغرضانه عمل کردن» متهم ساخت و از ترکیه به دلیل نقش داشتن در بحران سوریه، لیبی و دیگر مناقشات بین المللی به عنوان «یک قدرت جهانی» نام برد و تاکید کرد که آنکارا باید در فرایند حل بحران قره‌باغ نقش ایفا کند.

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین یادآور شد که ترکیه یکی از اعضای گروه مینسک است و باید در میان سه کشور اصلی که ریاست و هدایت این گروه را برعهده دارند، قرار گیرد.

باکو: شهر گنجه با موشک بالیستیک هدف قرار گرفت

جمهوری آذربایجان روز دوشنبه از هدف قرار گرفتن شهر گنجه با موشک‌ بالیستیک میان‌برد خبر داد و اعلام کرد که در این حمله که روز یکشنبه انجام گرفته یک محله مسکونی ویران شده است.

Aziz Karimov/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
تصاویری از ویرانه‌های حمله به شهر گنجه که باکو مدعی است با موشک بالیستیک هدف قرار گرفته استAziz Karimov/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

خبرگزاری آناتولی با پوشش این خبر یادآور شد که مدیر آژانس ملی پاکسازی مین آذربایجان و فرماندار گنجه به همراه جمعی از سفرای کشورهای خارجی در آذربایجان از محل اصابت موشک بازدید کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، مشاور رئیس جمهوری آذربایجان با اعلام اینکه حمله یاد شده تلفات و خسارات سنگینی به جا گذاشته نوع موشک بالیستیک شلیک شده را «البروس» اعلام و تصریح کرده که این موشک ۱۴ متر طول داشته و حاوی ۷۰۰ کیلوگرم مواد منفجره بوده است.

این همان حمله‌ای است که باکو مدعی شد پس از انجام آن برغم توافق آتش‌بس، در اقدامی متقابل مواضع نیروهای ارمنی را هدف حملات هوایی قرار داده است.

آگهی

باکو اعلام کرده که حمله به شهر گنجه دست کم هفت کشته به جا گذاشته است. وزیر دفاع جمهوری خودخوانده قره‌باغ ضمن رد هرگونه حمله به گنجه، ادعای باکو در این خصوص را بی اساس و دروغ خوانده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی از «سوریه‌ای دیگر»؛ وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان به واشنگتن می‌روند

آتش‌بس در قره‌باغ در هاله‌ ابهام؛ ایران: به گلوله پراکنی‌ها بی‌تفاوت نخواهیم ماند

آذربایجان خرید پهپاد‌های مسلح و دوربرد از ترکیه را تایید کرد؛ ویژگی‌های متفاوت آکینجی چیست؟