آتش‌باران سنگین در قره‌باغ علی‌رغم آتش‌بس؛ چندین نفر کشته شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزارت دفاع آذربایجان با انتشار این عکس مدعی شد یک خودروی زرهی ارمنستان را منهدم کرده است
وزارت دفاع آذربایجان با انتشار این عکس مدعی شد یک خودروی زرهی ارمنستان را منهدم کرده است   -  کپی رایت  AP/Azerbaijan's Defense Ministry

با اینکه از ظهر شنبه میان ارمنستان و آذربایجان در منطقه قره‌باغ آتش‌بس برقرار شده اما دو طرف مواضع یکدیگر را شبانه هدف حملات سنگین خود قرار دادند.

وزارت امور خارجه آذربایجان، ارمنستان را به بمباران شهر گنجه متهم کرد. به گفته باکو در این حملات ۷ نفر جان خود را از دست داده و ۳۳ تن زخمی شده‌اند.

در مقابل وزیر دفاع جمهوری خودخوانده قره‌باغ بمباران شهر گنجه را رد کرد و آن را «مطلقا دروغ» خواند. وی همچنین با تاکید بر رعایت آتش بس بشر دوستانه، باکو را به نقض آن و بمباران شهرهای هادروت، مارتونی/خوجاوند و استپاناکرت/خان کندی متهم کرد.

شامگاه شنبه و بامداد یکشنبه شهر استپاناکرت/خان کندی، مرکز جمهوری خودخوانده قره‌باغ هدف بمباران آذربایجان قرار گرفت.

Karen Mirzoyan
حمله به شهر شهر استپاناکرت/خان کندی، مرکز جمهوری خودخوانده قره‌باغKaren Mirzoyan

به گفته خبرنگار خبرگزاری فرانسه که در محل حاضر بود این شهر ۳ تا ۴ بار بمباران و حدود ۱۰ صدای انفجار شنیده شده است.

آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در منطقه قره‌باغ از ظهر روز شنبه به وقت محلی آغاز اما از همان دقایق اولیه دو طرف یکدیگر را به نقض آن متهم کردند.

رهبران آذربایجان و ارمنستان روز جمعه در مسکو و با میانجیگری روسیه بر آتش‌بس توافق کرده بودند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته بود که این آتش‌بس با اهداف بشر دوستانه برقرار می‌شود و در جریان آن دو طرف با هماهنگی سازمان صلیب سرخ جهانی به تبادل اسرای جنگی و انتقال اجساد کشته شدگان خواهند پرداخت.