Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نبرد در قره‌باغ پس از نقض دومین توافق آتش‌بس؛ آذربایجان از فتوحات جدید خبر داد

نبرد قره‌باغ
نبرد قره‌باغ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای ارتش کشورش در واکنش به نقض آتش‌بس و دور تازه حملات نیروهای ارمنستان، سیزده روستا در شهرستان جبرئیل را تحت کنترل درآورده‌اند.

آگهی

نبردها در قره‌باغ در حالی پس از نقض دومین توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه دارد که دو طرف روز دوشنبه یکدیگر را به انجام حملات جدید متهم کردند.

دومین آتش‌بس بشردوستانه قرار بود از یکشنبه شب به اجرا گذاشته شود اما از همان ابتدا درگیری‌هایی میان دو طرف روی داد. 

این در حالیست که با گذشت چهار هفته از شروع دور جدید درگیری‌های نظامی میان آذربایجان و جدایی طلبان تحت حمایت ارمنستان در قره‌باغ هر دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس و انجام حملات تازه متهم می‌کنند.

وزارت دفاع آذربایجان صبح روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای نیروهای جدایی طلب ارمنی در قره‌باغ را به انجام حملات تازه و بمباران شهر «آغجابدی» متهم کرد. در این بیانیه همچنین تاکید شده که بخش‌هایی در شهرستان‌های «گورانبوی»، «ترتر» و «آغدم» نیز یکشنبه شب هدف نیروهای ارمنی قرار گرفته است.

از سوی دیگر وزارت دفاع دولت خودخوانده حاکم بر منطقه قره‌باغ (جمهوری آرتساخ) نیز آذربایجان را به شلیک گلوله‌های توپ در مناطقه مختلف جبهه نبرد متهم کرد و یادآور شد که این حملات از یکشنبه شب آغاز شد و صبح روز دوشنبه نیز ادامه یافت.

در بیانیه وزارت دفاع دولت حاکم بر قره‌باغ تاکید شده که ارتش قره‌باغ در واکنش به حملات آذربایجان اقدامات متناسب را در پیش خواهد گرفت.

این در حالسیت که خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار خود در محل درگیری‌ها گزارش داد که استپاناکرت/خان‌کندی، مرکز جمهوری خودخوانده قره‌باغ یکشنبه شب آرامی را سپری کرد؛ حال آنکه این شهر از ابتدای دور تازه مناقشات همواره هدف بمباران‌های ارتش آذربایجان قرار داشت.

ادعای آذربایجان در باره فتوحات جدید

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نیروهای جدایی‌طلب در قره‌باغ را به نقض «گستاخانه» آتش بس متهم کرد و مدعی شد که در حملات تازه ارمنی‌ها مناطق مسکونی هدف قرار گرفته و تعدادی غیرنظامی کشته شده‌اند.

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین مدعی شد که نیروهای ارتش کشورش در واکنش به این حملات با پیشروی در مناطق نبرد سیزده روستا در شهرستان جبرئیل را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

دور تازه درگیری‌های نظامی میان جمهوری آذربایجان و جدایی طلبان تحت حمایت ارمنستان در قره‌باغ که از روز ۲۷ سپتامبر آغاز شده تاکنون دست کم ۷۰۰ کشته برجای گذشته است؛ حال آنکه به اعتقاد کارشناسان با توجه به ادعای هر دو طرف مناقشه مبنی بر کشتن «هزاران سرباز دشمن» شمار قربانیان این مناقشه مرگبار بی شک بسیار بیشتر از آمار اعلام شده است.

آتش‌بسی که روز یکشنبه اعلام و هرگز اجرایی نشد یک روز پس از بمباران گنجه، دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان وضع شده بود. فرانس پرس شمار قربانیان بمباران شهر گنجه را سیزده نفر اعلام کرده است.

ناگورنو قره‌باغ، منطقه‌ای اغلب ارمنی نشین در خاک جمهوری آذربایجان پیش از فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ اعلام استقلال کرد؛ این امر زمینه ساز جنگی خونین شد که دست کم ۳۰ هزار کشته برجای گذاشت.

این مناقشه که هر از چند گاهی آتش آن دوباره شعله‌ور می‌شود از سال ۱۹۹۴ با توافق آتش بسی شکننده میان دو طرف متوقف شد. این در حالیست که به نظر می‌رسد جمهوری آذربایجان در دوره تازه درگیری‌ها عزم خود را برای تسط کامل بر قره‌باغ که ادعای مالکیت آن را دارد جزم کرده است.

منطقه آرتساخ یا قره‌باغ با مرکزیت استپاناکرت/خان‌کندی  پیش از اعلام استقلال و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، خودمختار و بخشی از خاک جمهوری آذربایجان بود. سازمان ملل متحد همچنان این منطقه را بعنوان جزیی از خاک جمهوری آذربایجان به رسمیت می‌شناسد. ارمنستان که هنوز این اعلام استقلال را به رسمیت نشناخته است، می‌گوید جمهوری آذربایجان باید حق تعیین سرنوشت ساکنان آرتساخ/قره‌باغ را به رسمیت بشناسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران قره‌باغ؛ تانک‌ها و تجهیزات نظامی ایران در مناطق مرزی مستقر شدند

جنگ قره‌باغ؛ تصاویر کلیساهایی در شوشا (شوشی) و خان‌کندی (استپاناکرت)

الهام علی‌اف: آذربایجان اسکان مجدد پایتخت منطقه قره‌باغ را آغاز می‌کند