سرنگونی پرواز ۷۵۲؛ تاکید اوکراین بر اجرای «عدالت» در مذاکرات تهران

اجساد قربانیان هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی
اجساد قربانیان هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون وزیر خارجه اوکراین می‌گوید امیدوار است که مشخص شود دلیل حادثه روی داده برای پرواز «پی اس ۷۵۲» نتیجه «محاسبه اشتباه» در سامانه سازماندهی پروازها بر فراز ایران بوده است یا «خطای انسانی.»

آگهی

دومین دور مذاکرات ایران و اوکراین درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین در آسمان ایران روز دوشنبه در تهران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری های ایران محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه ایران در ابتدای دور دوم گفتگوها با مقام های اوکراینی ضمن تاکید بر وقوع «خطای انسانی» در جریان حادثه سرنگونی پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین گفت: «جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهد کرد تا طرف اوکراینی نیز از این موضوع اطمینان یابد.»

در مقابل یوهن ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین که ریاست هیات این کشور در مذاکرات تهران را برعهده دارد گفته است کی یف امیدوار است که مشخص شود دلیل حادثه روی داده برای پرواز «پی اس ۷۵۲» نتیجه «محاسبه اشتباه» در سامانه سازماندهی پروازها بر فراز ایران بوده است یا «خطای انسانی.»

به گفته معاون وزیر خارجه اوکراین سه کارگروه متشکل از کارشناسان هوانوردی، دادستان های تحقیقی و ارتش در جریان مذاکرات تهران تشکیل شده است. یوهن ینین گفت: «درخواست عدالت از طرف جامعه ما در اولویت قرار دارد. هر چه قدر هم این حقیقت تلخ باشد اما از این موضع هم عقب نشینی نخواهیم کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محسن بهاروند در بخشی از سخنان روز دوشنبه خود اظهار داشت: «رویکرد جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر شفافیت است و در خصوص این سانحه چیزی برای پنهان کردن ندارد و آماده است تا صادقانه مردم و هیات اوکراینی را از جزئیات سانحه مطلع سازد.»

رئیس هیات ایرانی همچنین در مذاکرات تهران بر عزم کشورش برای «رسیدگی کیفری و مجازات خاطیان» «برقراری عدالت» و «پرداخت غرامت به بازماندگان» تاکید کرد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه در مورد دور دوم مذاکرات با اوکراین در تهران گفت: «اتفاق بسیار ناگواری رخ داد و احقاق حقوق جانباختگان و ترمیم این موضوع وظیفه ایران است. وظیفه‌ ماست که در این زمینه به تعهدات خود عمل کنیم و ما از همان روزهای اول همکاری فوق‌ العاده ‌ای را با دولت اوکراین در این زمینه داشتیم و همچنان این همکاری ‌ها ادامه دارد.»

یک فروند هواپیمای خطوط هواپیمایی اوکراین روز هشتم ژانویه سال جاری میلادی (۱۸ دی سال گذشته شمسی) پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران سقوط کرد. ستاد کل نیروهای مسلح ایران سه روز بعد با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این هواپیما بر اثر «خطای انسانی» و به صورت «غیرعمد» با شلیک موشک های ایران سرنگون شده است. ایران تنها ساعاتی پیش از این حادثه در واکنش به حمله آمریکا به کاروان فرمانده سپاه قدس در بغداد که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی شد به دو پایگاه نظامیان ایالات متحده در عراق حمله کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمادگی ایران برای پرداخت غرامت به بستگان قربانیان هواپیمای اوکراینی

وزیر خارجه اوکراین: مذاکرات با ایران خوب پیش نرود به محاکم بین‌المللی شکایت می‌کنیم

چهارمین سالگرد ساقط کردن هواپیمای اوکراینی؛ از روایت تازه حامد اسماعیلیون تا آزادی متهم ردیف اول