Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه اوکراین: مذاکرات با ایران خوب پیش نرود به محاکم بین‌المللی شکایت می‌کنیم

Ebrahim Noroozi
Ebrahim Noroozi Copyright /Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright /Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیر خارجه اوکراین درباره مذاکرات کشورش با ایران در موضوع سرنگونی هواپیمای خطوط هواپیمایی اوکراین در ماه ژانویه در ایران گفت: «اگر مذاکرات با ایران شکست بخورد ما به دادگاه‌های بین‌المللی خواهیم رفت. شک ندارم که ایران پاسخگو خواهد بود و تمام خسارت‌های را خواهد پرداخت.»

آگهی

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز جمعه ۳۱ ژوئیه در یک نشست آنلاین در جمع خبرنگاران حضور یافت و به برخی سوالات آنها درباره مذاکرات این کشور با ایران درباره سرنگونی هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در ایران پاسخ داد.

این هواپیما سحرگاه روز هشتم ژانویه سال جاری میلادی (۱۸ دی ۱۳۹۸) با ۱۷۶ سرنشین فرودگاه امام خمینی تهران را به مقصد کی یف ترک کرد اما دقایقی بعد از برخاستن از زمین از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

«ایران تمام دلایل این تراژدی را روشن می‌کند»

آقای کولبا درباره مذاکرات اوکراین با ایران در همین زمینه گفت: «ایران وارد مذاکره شده تا تمام دلایل این تراژدی را روشن کند، عدالت را در مورد تمامی افراد مسئول جاری کند و غرامت لازم را پرداخت کند. این روند آغاز شده است.»

این مقام مسئول در دولت اوکراین همچنین افزود: «ایران موافقت کرده است که تمام تعهدات خود را تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی هواپیمایی که خود هم عضوی از آن است، انجام دهد. این بدان معنی است که ما می‌توانیم سازنده کار کنیم. اوکراین به نیابت از تمام کشورهایی مذاکره می‌کند که شهروندانشان در این سانحه جان باختند از جمله کانادا، بریتانیا، سوئد و افغانستان. ما از موضع مذاکره کننده اصلی عمل می‌کنیم.»

«آماده سناریوهای جایگزین هستیم»

وزیر امور خارجه اوکراین همچنین تاکید کرد: «اگر ببینیم که روند مذاکرات در مسیر غلطی پیش می‌رود و به طور ساختگی به تعویق بیفتد آماده سناریوهای جایگزین هستیم. تایید می‌کنم تمام تلاشمان را خواهیم کرد و برای تمام گزینه‌ها آماده هستیم تا اجرای عدالت و جبران خسارت برای همه آسیب‌ها تضمین شود.»

 او در ادامه تصریح کرد: «اگر مذاکرات با ایران شکست بخورد ما به دادگاه‌های بین‌المللی خواهیم رفت. شک ندارم که ایران پاسخگو خواهد بود و تمام خسارت‌ها را جبران خواهد کرد.»

«خطای انسانی»

ستاد کل نیروهای مسلح ایران سه روز پس از این حادثه که همزمان با واکنش نظامی تهران به حمله آمریکا به کاروان قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس روی داد اصابت دو موشک پدافند هوایی سپاه به هواپیمای اوکراینی را پذیرفت. همه ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند.

مقام‌های ایران دلیل شلیک دو موشک به هواپیمای اوکراینی را «خطای انسانی» اپراتور پدافند هوایی اعلام کرده اند. به گفته آنها اپراتور پدافند هوایی سپاه پاسداران این هواپیما را با موشک کروز آمریکا اشتباه گرفته بود.

جعبه های سیاه این هواپیما به تازگی در فرانسه با حضور نمایندگانی از همه طرف های ذینفع بازخوانی و اطلاعات مندرج در فایل های صوتی مکالمات پیاده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرونده پرواز مرگبار هواپیمای اوکراینی؛ آیا همچنان ناگفته‌هایی باقی است؟

سرنگونی پرواز ۷۵۲؛ تاکید اوکراین بر اجرای «عدالت» در مذاکرات تهران

پنج خواسته کی‌یف از تهران؛ وزیر خارجه اوکراین: ساقط کردن هواپیما کار یک نفر نیست