توییتر و فیسبوک گزارش جنجالی درباره بایدن را محدود کردند؛ ترامپ واکنش نشان داد

جو بایدن به همراه پسرش هانتر
جو بایدن به همراه پسرش هانتر Copyright Nick Wass/ap
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو شبکه اجتماعی بزرگ آمریکایی روز گذشته دسترسی به گزارشی در روزنامه نیویورک پست را که ادعا می‌کند به ایمیل‌هایی دست پیدا کرده است که اقدام خلاف قانون جو بایدن و خانواده‌اش را نشان می‌دهد، محدود کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و هوادارانش به‌دلیل محدود کردن دسترسی به یک گزارش درباره جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات پیش‌روی آمریکا، به توییتر و فیس‌بوک اعتراض کردند.

آگهی

دو شبکه اجتماعی بزرگ آمریکایی روز گذشته دسترسی به گزارشی در روزنامه نیویورک پست را که ادعا می‌کند به ایمیل‌هایی دست پیدا کرده است که اقدام خلاف قانون جو بایدن و خانواده‌اش را نشان می‌دهد، محدود کردند.

دونالد ترامپ، رودی جولیانی، وکیل وی و برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه، توییتر و فیس‌بوک را به دلیل محدود کردن امکان به اشتراک گذاشتن این گزارش محکوم کردند. آن‌ها می‌گویند که این گزارش ثابت می‌کند که جو بایدن و پسرش هانتر در معاملات همراه با فساد در اوکراین دخیل بوده‌اند.

رودی جولیانی در گذشته بارها این ادعا را درباره بایدن و پسرش مطرح کرده بود.

همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی نوشت که چقدر وحشتناک است که توییتر و فیس‌بوک ماجراهای مربوط به جو بایدن چرتی و هانتر پسرش در نیویورک پست را حذف کرده است.

ترامپ تاکید کرده است که چیزی بدتر از سیاستمدار فاسد وجود ندارد.

توییتر در واکنش به این موضوع گفته است که این مطالب قوانین این شبکه اجتماعی را که مانع از اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی می‌شود، نقض می‌کند.

هانتر بایدن در سال ۲۰۱۴ یعنی زمانیکه پدرش معاون باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا بود به هیات مدیره شرکت گاز اوکراین بوریسما پیوست.

سناتورهای جمهوری‌خواهد معتقدند که این انتصاب ممکن است در تضاد منافع باشد اما هنوز شواهدی ارائه نشده است که حضور هانتر بایدن در بوریسما بر سیاست‌های ایالات متحده آمریکا تاثیر داشته باشد.

نیویورک پست چه می‌گوید؟

روزنامه نیویورک پست، روز گذشته ایمیل‌ها و عکس‌های ادعایی از لپ‌تاپ هانتر بایدن منتشر کرده است.

ایمیل اصلی که از سوی روزنامه نیویورک پست برجسته شده است، پیامی مربوط به ماه می سال ۲۰۱۵ است که در آن ادعا شده است که از سوی وادیم پوژارسکی، مشاور شرکت بوریسما برای هانتر بایدن ارسال شده است.

نیویورک پست می‌گوید که در این ایمیل او از هانتر بایدن تشکر می‌کند که به واشنگتن دعوتش کرد و فرصتی برای ملاقات با جو بایدن در اختیار او گذاشته است.

آگهی

با این حال مشخص نمی‌شود که آیا او واقعا با جو بایدن ملاقات کرده است یا نه.

کارزار انتخاباتی بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد که برنامه‌های آقای بایدن را در آن زمان بررسی کرده است و هیچ جلسه‌ای برگزار نشده است.

اندرو بیتس، سخنگوی ستاد انتخاباتی بایدن تاکید کرده است که کمیته‌های سنا به رهبری جمهوری‌خواهان پیش از این به این نتیجه رسیده‌اند که بایدن هیچگونه تخلفی در ارتباط با اوکراین انجام نداده است.

مطالب ادعایی چگونه به دست آمده است؟

نیویورک پست گفته است که از طریق رودی جولیانی به یک هارد دیسک حاوی پیام‌ها [ایمیل‌ها] و عکس‌های هانتر بایدن رسیده است. آن‌ها گفته‌اند که این مطالب در یک کامپیوتر رها شده در یک تعمیرگاه وسایل کامپیوتری پیدا شده است.

در این گزارش آمده است که نمی‌توانند تایید کنند فردی که کامپیوتر را به تعمیرگاه سپرده است، هانتر بایدن بوده باشد. نیویورک پست همچنین می‌گوید که اف‌بی‌آی در جریان این موضوع قرار داشت اما رسانه‌های دیگر آمریکایی می‌گویند که اف‌بی‌آی از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

آگهی

توماس رید، متخصص اطلاعات در دانشکده مطالعات بین‌المللی پیشرفته دانشگاه جانز هاپکینز گفت که برای او هنوز روشن نیست که ایمیل‌های ادعا شده هک شده‌اند یا جعلی هستند.

توییتر و فیس‌بوک چه پاسخی داد؟

توییتر می‌گوید که تصاویر موجود در گزارش شامل اطلاعات شخصی و خصوصی مانند آدرس‌های ایمیل و شماره تلفن‌ها بود که قوانین ما را نقض می‌کنند.

از سوی دیگر اندی استون، سخنگوی فیس‌بوک نیز اعلام کرد این شرکت در تلاش است تا انتشار گزارش را در فیس‌بوک کاهش دهد.

وی تاکید کرد که این شبکه اجتماعی اگر «نشانه‌هایی درباره غلط بودن یک مطلب داشته باشد» می‌تواند به طور موقت علیه محتوای منتظر بررسی از سوی سازمان‌های خبری و افراد دیگر اقدام کند.

نیویورک پست نیز در واکنش به این اقدام گفت: «ابتدا سانسور کنید و سپس سوال کنید: این یک نگرش توهین‌آمیز است که دو غول آمریکایی شبکه‌های اجتماعی در پیش گرفته‌اند.»

آگهی

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از انتشار این گزارش گفت که ما به تازگی از طریق اسنادی که از سوی نیویورک پست که یک روزنامه بسیار خوب است، منتشر شده فهمیدیم که جو باید در مورد دخالت خود در تجارت فاسد پسرش به صراحت دروغ می‌گوید.

وی از جو بایدن خواست که خیلی سریع تمام ایمیل‌ها، جلسات، تماس‌های تلفنی، رونوشت‌ها و سوابق مربوط به دخالتش در معاملات تجاری خانواده‌اش و سواستفاده از قدرتش در سراسر جهان از جمله در چین و روسیه را منتشر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هیات نظارت متا مجوز انتشار پست‌های فیسبوکی حاوی «مرگ بر خامنه‌ای» را صادر کرد

یوتیوب کانال ترامپ را به‌‌دلیل «نشر محتوای خشونت‌‌انگیز» موقتا بست

در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه گذشت؟