Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بلومبرگ: یک نظامی احتمالا پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهد بود

حسن روحانی و حسین دهقان، وزیر سابق دفاع ایران
حسن روحانی و حسین دهقان، وزیر سابق دفاع ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلومبرگ تاکید می‌کند که قدرت سپاه تنها محدود به ساختار داخلی حکومت نیست. نویسنده گزارش سپس از قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، نیروی ویژه سپاه پاسداران نام برده و تاکید می‌کند که وی پیش از کشته شدن توسط یک پهپاد نظامی آمریکا در عراق فردی تاثیرگذار در سیاست خارجی ایران بوده است.

آگهی

بلومبرگ در گزارشی به بررسی نتایح احتمالی انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران پرداخته و از پیروزی احتمالی یک نامزد وابسته به نهاد‌های نظامی به عنوان سنت شکنی در فضای سیاسی این کشور نام برده است.

در این گزارش تصریح شده که ایران از هم اکنون و پیش از فرا رسیدن انتخابات ریاست جمهوری تابستان آینده با نظامی شدن نهادهای سیاسی خود روبرو شده است.

مهم‌ترین بخشی که از دید بلومبرگ تاکنون از این روند مصون بوده اما اکنون در آستانه فتح قرار گرفته، نهاد ریاست جمهوری است که به اعتقاد نویسنده گزارش نامزدهایی نظامی از بدنه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قوی ترین بازوی نظامی کشور برای تصرف آن و جانشینی حسن روحانی در ماه ژوئن خود را آماده می‌کنند.

بلومبرگ سپس از چند تن از این نامزدها نام برده و محتمل‌ترین گزینه سپاه برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را حسین دهقان، وزیر دفاع سابق و مشاور نظامی کنونی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌کند.

در این گزارش همچنین از پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان و سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا که از آن به عنوان مقر مهندسی سپاه یاد شده به عنوان دیگر نامزد‌های احتمالی عضو سپاه پاسداران برای انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران نام برده شده است.

بلومبرگ می‌افزاید حتی علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس ایران نیز اگر نامزد شود یک عضو سابق سپاه به حساب می‌آید، اگر چه بر خلاف سه نامزد احتمالی دیگر ممکن است مواضع نزدیکی با رهبران کنونی این نهاد نظامی نداشته باشد.

به دست گرفتن قدرت اجرایی کشور توسط یک فرد نظامی از دید بلومبرگ تنها سنگر فتح نشده توسط سپاه پاسداران ایران به حساب می‌آید. به نوشته تحلیل‌گر بلومبرگ این مسئله همچنین زمنیه تقویت خصومت‌های جمهوری اسلامی نسبت به ایالات متحده را فراهم خواهد کرد.

گفتنی است که ایالات متحده آمریکا پیش‌تر سپاه پاسداران ایران را در فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی خود قرار داده و بسیاری از فرماندهان بلند پایه این نهاد نظامی را تحریم کرده است.

از سوی دیگر با توجه به تهدید‌های مکرر ایران در خصوص گرفتن انتقام خون قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، نباید این مسئله را نادیده گرفت که به قدرت رسیدن یک فرد نظامی وابسته به سپاه پاسداران در ایران می‌تواند بر احتمال رویارویی نظامی میان تهران و واشنگتن بیافزاید.

در گزارش خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ همچنین تاکید شده است که سپاه پاسداران هم‌ اکنون دست به روی بسیاری از اهرم‌های قدرت در ایران گذاشته و بخش‌های عمده‌ای از اقتصاد کشور از جمله فعالیت‌های غیرقانونی نظیر قاچاق نفت و مواد مخدر را تحت کنترل خود درآورده است.

در این گزارش از محمد باقر قالیباف به عنوان فرمانده سابق نیروی هوایی سپاه پاسداران یاد شده که اکنون ریاست مجلس شورای اسلامی را برعهده دارد.

بلومبرگ تاکید می‌کند که قدرت سپاه تنها محدود به ساختار داخلی حکومت نیست. نویسنده گزارش سپس از قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، نیروی ویژه سپاه پاسداران نام برده و تاکید می‌کند که وی پیش از کشته شدن توسط یک پهپاد نظامی آمریکا در عراق فردی تاثیرگذار در سیاست خارجی ایران بوده است.

بلومبرگ در ادامه ضمن تاکید بر این نکته که هیچ فرد نظامی تاکنون بر مسند ریاست جمهوری ایران ننشسته از محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران به عنوان یک فرد شبه نظامی (بسیجی) نام می‌برد که بدون پوشیدن یونیفورم سپاه تجربه حضور در جنگ هشت ساله با عراق را داشت.

محسن رضایی دیگر فرمانده سابق سپاه است که در این گزارش از وی نام برده شده است. بلومبرگ تصریح کرده که وی سه بار تاکنون برای به دست گرفتن ریاست دستگاه اجرایی در ایران نامزد شده اما رای دهندگان هرگز به وی استقبالی نشان نداده‌اند.

نویسنده گزارش همچنین یادآور می‌شود که محمد باقر قالیباف نزدیک‌ترین فرد سپاهی به ریاست دستگاه اجرایی بود که سال ۲۰۱۳ در کورس رقابت با حسن روحانی ناکام ماند. آقای قالیباف که مهمترین رقیب روحانی در انتخابات ریاست ‌جمهوری سال ۲۰۱۳ به شمار می‌رفت تنها موفق به کسب نزدیک به شانزده درصد آرا شد.

آیا قدرت از سیاه‌پوشان به سبزپوشان منتقل می‌شود؟

در گزارش این خبرگزاری آمریکایی تاکید شده: علی خامنه‌ای که خود دو دوره رئیس جمهوری ایران بوده و نسبت به قرار گرفتن روحانیون در این سمت متمایل نشان داده، از سپاه برای سرکوب اعتراض‌های داخلی و نیز مقابله با دشمنان خارجی استفاده می‌کند.

بلومبرگ می‌افزاید که رهبر ایران کنترل شورای نگهبان، نهادی که صلاحیت نامزد‌های انتخابات را تایید می‌کند، در دست دارد و بدین ترتیب این اطمینان از جانب رهبر وجود دارد که برنده نهایی از میان نامزد‌های مورد تایید وی انتخاب خواهد شد.

در این گزارش همچنین ضمن اشاره به پیروزی جناح تندروی سیاست داخلی ایران در انتخابات پارلمانی تاکید شده که بهره بردن از فیلتر شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری کار بسیار دشوارتری خواهد بود.

آگهی

در میان نامزدهای روحانی نیز بلومبرگ به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران اشاره می‌کند و یادآور می‌شود که وی سال ۲۰۱۷ در رقابت با رئیس جمهوری فعلی ناکام ماند و شکست خورد.

در گزارش بلومبرگ انتقال قدرت از سیاه‌پوشان (روحانیون) به سبزپوشان (نامزدهای سپاه) محتمل دانسته شده است. بلومبرگ همچنین تصریح می‌کند که رقیب قابلی در میان جناح اصلاح طلب برای برتری جویی نسبت به دیگر رقبا در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد. در این گزارش تاکید شده که دولت روحانی در اجرای اصلاحات ناکام بوده و این مسئله اعتبار جناح اصلاح طلب را نزد بسیاری از مردم عادی در ایران از بین برده است.

محمد جواد ظریف، شخصیتی که بلومبرگ از او به عنوان یکی از پرچمداران احتمالی جناح اصلاح طلب نام برده نیز به نوشته نویسنده گزارش به دلیل عدم موفقیت برجام با بخت و اقبالی مناسب نخواهد بود. این در حالیست که وزیر امور خارجه ایران به تازگی تاکید کرده به هیچ وجه قصد ورود به انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

بلومبرگ در عین حال تصریح می‌کند که همانند پیروزی محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ ممکن است نتیجه انتخابات ریاست جمهوری با شگفتی و پیروزی یک فرد کم‌تر شناخته شده همراه شود. نویسنده گزارش همچنین می‌نویسد که آقای احمدی نژاد به نظر تمایل دارد تا خود را نامزد کند اما به احتمال زیاد همانند سال ۲۰۱۷ صلاحیت او از سوی شورای نگهبان رد خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حسین دهقان از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

نامزدهایی که در ۴۳ سال گذشته آمدند اما صلاحیتشان برای انتخابات ریاست جمهوری رد شد

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد