تجربه قدرت در ۱۶ سالگی؛ دختر نوجوان برای یک روز «نخست‌وزیر» فنلاند شد

نوجوان ۱۶ ساله فنلاندی برای یک روز بر جایگاه نخست‌وزیری تکیه زد
نوجوان ۱۶ ساله فنلاندی برای یک روز بر جایگاه نخست‌وزیری تکیه زد Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست‌وزیر فنلاند در حالی برای یک روز جایش را به یک دختر نوجوان داد که این کشور از نظر برابری جنسیتی یکی از بهترین جایگاه‌ها را در میان کشورهای جهان دارد.

آگهی

سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند روز چهارشنبه در راستای حمایت از کارزاری برای ارتقای حقوق دختران، به طور نمادین اداره امور دولت را به یک دختر نوجوان واگذار کرد.

آوا مورتو، نوجوان ۱۶ ساله به خبرنگاران گفت که روزی «هیجان انگیز» را سپری کرده است. او که اهل روستایی کوچک در جنوب فنلاند است پس از جلسه‌اش با وزیر دادگستری کشورش با خبرنگاران گفتگو کرد. آوا مورتو افزود که اطلاعات جدیدی درباره نحوه قانونگذاری در کشورش کسب کرده است.

این دختر نوجوان قرار است بعدازظهر چهارشنبه برای وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند و تعدادی از اعضای پارلمان این کشور سخنرانی کند.

آوا مورتو پیام نخست‌وزیریِ نمادین و یک روزه‌اش به جای سانا مارین را اهمیت نقش دختران دانست. او گفت: «دختران باید بهتر درک کنند که تا چه حد مهم هستند. آنها در زمینه فناوری به اندازه پسران قابلیت دارند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

HEIKKI SAUKKOMAA/Lehtikuva
تجربه نمادین نخست‌وزیری برای دختر ۱۶ ساله در فنلاندHEIKKI SAUKKOMAA/Lehtikuva

آوا مورتو که در زمینه مسائل محیط زیست و حقوق بشر فعالیت می‌کند همچنین بر لزوم نوآوری در اداره امور کشور تاکید کرد. وی گفت: «به نظرم جوانان می‌توانند به بزرگسالان یاد دهند تا نوآوری بیشتری داشته باشند و بیشتر به آینده فکر کنند.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا قصد دارد روزی واقعا نخست‌وزیر کشورش اظهار داشت: «تصمیم‌گیری در این مورد با من نیست اما شاید! بله!»

واگذاری نمادین و یک روزه قدرت به دختری نوجوان در فنلاند، در راستای حمایت از طرح یک سازمان غیردولتی (Plan International) برای تشویق برابری حقوق دختران با پسران و ارتقای حقوق کودکان صورت گرفت.

کارزار «قدرت گیری دختران» (Girls Takeover) از سوی این سازمان غیردولتی برای افزایش آگاهی دختران به توانایی‌های خود در زمینه فناوری نوین به راه افتاده است.

دولت فنلاند امیدوار است که بتواند سهم زنان را در هیأت مدیره شرکت‌ها و همچنین مشاغل مرتبط با فناوری‌های نوین افزایش دهد. فنلاند از نظر برابری جنسیتی یکی از بهترین جایگاه‌ها را در میان کشورهای جهان دارد.

سانا مارین سال گذشته پس از برعهده گرفتن سمت نخست‌وزیری، در ۳۴ سالگی به جوانترین رئیس دولت در جهان تبدیل شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرد فنلاندی یک‌تنه با قایق پارویی تخته یخ شناور را از خانه‌اش دور کرد

سوسیال دموکرات‌ها جوانترین نخست وزیر تاریخ فنلاند را برگزیدند

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است