Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران: ارمنستان باید اراضی اشغال شده آذربایجان را تخلیه کند

علی اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر ایران(راست) و علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران(چپ)
علی اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر ایران(راست) و علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران(چپ) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مشاور بین‌الملل رهبر و سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه تاکید کردند که موضع تهران در قبال مناقشه ناگورنو-قره باغ بر پایه لزوم حفظ تمامیت ارضی آذربایجان و تخلیه مناطق اشتغال شده این کشور توسط ارمنستان استوار است.

آگهی

مشاور بین‌الملل رهبر و سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه تاکید کردند که موضع تهران در قبال مناقشه ناگورنو-قره‌باغ بر پایه لزوم حفظ تمامیت ارضی آذربایجان و تخلیه مناطق اشغال شده این کشور توسط ارمنستان استوار است.

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل روز سه‌شنبه در گفتگو با روزنامه کیهان گفت: «باید حقوق تضییع شده جمهوری آذربایجان تأمین شود و مناطق اشغالی‌اش به آن بازگردد و خونریزی پایان یابد.» آقای ولایتی افزود: «با ارمنستان نیز همسایه هستیم و تاریخ طولانی مشترک در همسایگی داریم و نمی‌خواهیم نه ارمنی‌ها تلفات بدهند و نه آذری‌ها؛ چه مسلمان چه مسیحی باید در امنیت کامل باشند.»

او سپس به تلاش برخی کشورها از جمله فرانسه برای «مداخله» در مناقشه ناگورنو-قره باغ اشاره و تاکید کرد: «ما اجازه نمی‌دهیم که منطقه تحت ناامنی قرار بگیرد و کشورهایی از دیگر نقاط جهان بیایند و امنیت شمال ایران را در قفقاز جنوبی به خطر بیندازند، ما حتماً در مقابل این ناامنی‌ها که ایجاد می‌کنند می‌ایستیم.»

مشاور رهبر ایران همچنین به ترکیه توصیه کرد: «به جای آن که یکی از طرفین یا دو طرف این درگیری را تشویق به جنگ کند، طرف‌ها را به صلح تشویق کند ولی با اعاده حقوق غصب شده طرفین، به خصوص، آذری‌ها که ضرر کرده‌اند و تعداد زیادی آواره داشته‌اند و شهرهایشان اشغال شده است و باید به آنان بازگردد.»

همزمان علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز در جریان کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود اعلام کرد که تخلیه مناطق «اشغالی» آذربایجان مورد تاکید ایران است. آقای ربیعی ضمن تاکید بر حفظ تمامیت ارضی آذربایجان، «دخالت» طرف‌های ثالث را «زیانبار» دانست و تصریح کرد که راه حل منطقه را نظامی نمی‌دانیم و خواهان صلح در منطقه هستیم.

آقای ربیعی همچنین نسبت آسیب‌های وارده به جان شهروندان و غیرنظامیان در مناطق مرزی ابراز نگرانی کرد و به طرفین درگیری یاد آور شد که ایران تعرض به خاک خود را حتی اگر غیرعامدانه باشد، تحمل نمی‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دور اخیر مخاصمه نظامی در منطقه ناگورنو قره‌باغ از هفته گذشته آغاز شد. تا کنون دست‌کم ۲۵۰ نفر جان خود را در این درگیری‌ها از دست داده اند. آذربایجان و ترکیه می‌گویند تنها راه پایان دادن به مناقشه، خروج فوری ارمنستان از «مناطق اشغالی» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران با روسیه همصدا شد؛ روحانی: حضور تروریست‌ها در مرز ما قابل قبول نیست

ایران طرحی را برای پایان دادن به درگیری‌های ناگورنو-‌قره‌باغ آماده کرده است

آیا ممکن است درگیری‌های مرزی ایران و پاکستان تشدید شود؟