Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران طرحی را برای پایان دادن به درگیری‌های ناگورنو-‌قره‌باغ آماده کرده است

NKR InfoCenter PAN Photo
NKR InfoCenter PAN Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تلاش کردیم بصورت دوجانبه با دو پایتخت ایروان و باکو در ارتباط مستمر باشیم و با کنشگران دیگر منطقه‌ای نیز به همین صورت، امیدواریم در چارچوب طرح ایران که در حال بررسی‌های نهایی است بتوانیم به این جنگ هرچه زودتر پایان دهیم.»

آگهی

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در جریان نشست هفتگی خود با خبرنگاران اعلام کرد که ایران طرحی را برای پایان دادن به درگیری‌های منطقه ناگورنو-‌قره‌باغ آماده کرده است.

خبرگزاری فارس به نقل از آقای خطیب زاده نوشت: «جمهوری اسلامی ایران طرحی را آماده کرده است که با مشورت با هر دو طرف موضوع یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان و دولت‌های منطقه و همسایگان ما، پیگیری خواهد شد... امیدواریم دو طرف با رسالت تاریخی خود از ادامه جنگ و خشونت اجتناب کنند.»

او بدون ارائه توضیحات بیشتری درباره این طرح افزود: «تلاش کردیم به صورت دوجانبه با دو پایتخت ایروان و باکو در ارتباط مستمر باشیم و با کنشگران دیگر منطقه‌ای نیز به همین صورت، امیدواریم در چارچوب طرح ایران که در حال بررسی‌های نهایی است بتوانیم به این جنگ هرچه زودتر پایان دهیم.»

ایران که نزدیک به ۷۶۰ کیلومتر مرز مشترک با آذربایجان و ۴۸ کیلومتر مرز مشترک با ارمنستان دارد، همچنین به هر دو طرف این نبرد دربارۀ گسترش درگیری‌ها به داخل خاک خود هشدار داده است. بر این اساس خطیب زاده اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند درگیری را در مرزهای خود و تعرض به خاکش را تحمل کند.... اینها جزو خطوط قرمز ایران است که مرزهای ایران حتی مورد تعرض ناآگاهانه و غیرعمدی قرار نگیرد.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که نبرد شدید نیروهای آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه کوهستانی ناگورنو-‌قره‌باغ همچنان ادامه دارد.

روز دوشنبه بار دیگر دو کشور طرف مقابل را به کشاندن نبرد به مناطقی فراتر از ناگورنو-‌قره‌باغ و حمله موشکی به مناطق شهری و غیرنظامی یکدیگر متهم کردند.

بنا بر اعلام مقامات ناگورنو-‌قره‌باغ تاکنون در جریان این درگیری‌ها حدود ۲۲۰ نفر از نیروهای نظامی طرف آنها همچنین ۱۸ غیرنظامی کشته و بیش از ۹۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

مقامات آذربایجان نیز اگرچه شمار تلفات نظامی خود را اعلام نکرده‌اند اما می‌گویند که دست‌کم ۲۴ غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته و ۱۲۴ نفر نیز زخمی شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ابهامات آتش‌بس در قره‌باغ»؛ دیپلمات‌های فرانسه، آمریکا و روسیه گفتگو می‌کنند

روایت سران آذربایجان و ارمنستان از چشم‌انداز آتش‌بس در قره‌باغ در گفتگو با یورونیوز

ایران: ارمنستان باید اراضی اشغال شده آذربایجان را تخلیه کند