اتهام زنی‌های ارمنستان و آذربایجان؛ ایروان تصاویر لاشه هواپیمای سرنگون شده‌اش را منتشر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Armenian air forces warplane
Armenian air forces warplane   -  کپی رایت  AP Photo

وزارت خارجه ارمنستان روز چهارشنبه تصاویری از لاشۀ هواپیمایی را منتشر کرد که ادعا می‌کند لاشه جنگنده «سوخو-۲۵» متعلق به این کشور است و ۲۹ سپتامبر توسط جت «اف-۱۶» ترکیه سرنگون شده است.

وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که در پی این حادثه سرگرد والری دانلین، خلبان هواپیما کشته شده است.

ترکیه و آذربایجان ادعای ایروان را در این خصوص که هواپیمای سوخو-۲۵ نیروی هوایی ارمنستان توسط ترکیه سرنگون شده است، رد می‌کنند. 

حکمت حاجی‌یف، از دستیاران الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان اعلام کرد که دو هواپیمای «سوخو-۲۵» ارمنستان در پی برخورد با کوه منهدم شده‌اند. او همچنین ایروان را متهم کرد که درباره سرنگونی یکی از هواپیماهایش توسط جت ترکیه دروغ می‌گوید.

او گفت: «هر دو هواپیما به کوه برخورده کرده، منفجر و منهدم شده‌اند. این نشان می‌دهد که رهبری ارتش ارمنستان اطلاعات دقیقی به شهروندان و مردم ارائه نمی‌دهد.»

روز چهارشنبه نبرد میان نیروهای آذربایجان و اقوام ارمنی ناگورنو‌-قره‌باغ وارد چهارمین روز خود شده است. این دور از درگیری‌ها شدیدترین نبرد در این منطقه از زمان برقراری آتش‌بس در سال ۱۹۹۴ میلادی محسوب می‌شود.

منطقه عمدتا کوهستانی قره‌باغ با وسعت حدود ۴۴۰۰ کیلومتر مربع، در خاک آذربایجان و ۵۰ کیلومتری مرز ارمنستان قرار دارد. این منطقه از سال ۱۹۹۴ میلادی یعنی زمان پایان جنگ‌های جدایی‌طلبانه، در کنترل ارمنیان جدایی طلبی است که اعلام استقلال کرده و از حمایت ارمنستان برخوردارند.

هنوز علت از سرگیری این درگیری‌ها که از روز یکشنبه آغاز شده، مشخص نیست. ایروان و باکو دیگری را به آغاز موج جدید جنگ متهم می‌کنند. پیش از این در ماه ژوئیه تبادل آتش میان طرفین، در مجموع ۱۶ کشته بر جای گذاشته بود.