Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حکم دادگاه هند پس از ۲۸ سال؛ همۀ متهمان حادثۀ تخریب مسجد بابری تبرئه شدند

Rajesh Kumar Singh
Rajesh Kumar Singh Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرونده تخریب مسجد بابری؛ یکی از کُندترین پروسه‌های دادرسی در سیستم حقوقی هند، ۲۸ سال طول کشید. در این مدت ۱۷ نفر از ۴۹ متهم پرونده نیز بطور طبیعی فوت کردند.

آگهی

دادگاهی در هند روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر همه ۳۲ نفری را که متهم بودند در سال ۱۹۹۲ میلادی به مسجد بابری حمله کرده و آن‌را تخریب کرده‌اند، تبرئه کرد.

تخریب مسجد بابری واقع در شهر آیودیا که قدمت آن به قرن ۱۶ میلادی برمی‌گشت، دور جدید از خشونت‌های قومی میان هندوها و مسلمانان را در پی داشت که منجر به مرگ حدود ۲ هزار نفر شد.

نام چهار تن از رهبران ارشد حزب حاکم «بهاراتيا جاناتا» نیز در میان متهمان این پرونده بود. آنها متهم بودند که با انجام سخنرانی‌های تحریک آمیز باعث شدند که دهها هزار نفر از طرفدارانشان که قبل از حمله در خارج از شهر «ایودیا» کمپی تشکیل داده بودند، درنهایت به این مسجد حمله کنند.

قاضی اعلام کرد که حادثه تخریب این مسجد از قبل برنامه‌ریزی نشده بود و رهبرانی که در روز حادثه در آنجا حاضر بودند نیز تلاش کرده‌اند تا مردم را آرام کنند. هیچ توطئه جنایی برای تخریب این مسجد از قبل چیده نشده و هیچ مدرک قطعی هم برای اثبات وجود چنین توطئه‌ای وجود ندارد.

پروسه رسیدگی به این پرونده یکی از کُندترین پروسه‌های دادرسی در سیستم حقوقی هند بود که ۲۸ سال طول کشید و در این مدت ۱۷ نفر از ۴۹ متهم پرونده نیز بطور طبیعی فوت کردند.

واکنش‌ها به حکم دادگاه

جامعۀ مسلمانان هند ضمن انتقاد به این حکم، اعلام کردند که پرونده را بار دیگر در دادگاه تجدید نظر مطرح خواهند کرد.

پاکستان نیز حکم صادر شده از سوی دادگاه را محکوم کرد. وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که نفرت ملی‌گرایان هندو از اقلیت‌ها بویژه مسلمانان باعث شده که هند به سرعت به کشوری هندو تبدیل گردد؛ یعنی جایی که اقلیت‌ها به شهروندان درجه دوم تبدیل می‌شوند.

دادگاه عالی هند به دنبال حل و فصل پرونده

یکسال پیش از این دادگاه عالی هند تخریب مسجد بابری را کاری غیرقانونی خواند و دستور داد تا پروسۀ رسیدگی به این پرونده به سرعت پایان یابد.

علاوه بر این، دادگاه عالی بر اساس حکمی که در نوامبر سال گذشته میلادی صادر کرد، با ساخت معبدی برای هندوها در مکان مورد مناقشه‌ای که پیش‌تر این مسجد وجود داشت (در منطقه‌ای به وسعت ۱.۱ هکتار) موافقت کرد. دادگاه همچنین تاکید کرد که باید مسجدی نیز برای مسلمانان در مکانی دیگر (در منطقه‌ای به وسعت ۲ هکتار) ساخته شود.

مهمترین علت اختلاف میان هندوها و مسلمانان هند درباره مسجد بابری، مکان ساخت این مسجد بود. هندو‌ها معتقدند که خدایشان «راما» در این مکان متولد شده و بعدها بابر که حاکمی مسلمان بوده، در این محل مسجد ساخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت ده‌ها نفر در پی اعلام رای دیوان عالی هند در پرونده مسجد بابری

دیوان عالی هند: هندو‌ها می‌توانند روی ویرانه‌های مسجد بابری معبد بسازند

تشدید محدودیت‌ها در ایودیا هند در آستانه تصمیم نهایی درباره مسجد بابری