بریتانیا و کانادا، لوکاشنکو و هفت مقام دولت بلاروس را تحریم کردند

الکساندر لوکاشنکو
الکساندر لوکاشنکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزون بر آقای لوکاشنکو، مقام‌هایی همچون وزیر کشور، رئیس پلیس امنیت ملی و ویکتور پسر آقای لوکاشنکو که مشاور امنیت ملی اوست با مجازات بلوکه شدن دارایی‌هایشان در کانادا و بریتانیا و نیز ممنوعیت سفر به این دو کشور مواجه شدند.

آگهی

بریتانیا و کانادا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری و هفت مقام دولت بلاروس را به دلیل سرکوب سنگین معترضان به نتایج انتخابات ماه گذشته این کشور، تحریم کردند. 

بر پایه تحریم‌های اعلام شده افزون بر آقای لوکاشنکو، مقام‌هایی همچون وزیر کشور، رئیس پلیس امنیت ملی و ویکتور پسر آقای لوکاشنکو که مشاور امنیت ملی اوست با مجازات بلوکه شدن دارایی‌هایشان در کانادا و بریتانیا و نیز ممنوعیت سفر به این دو کشور مواجه شدند.

بدین ترتیب، الکساندر لوکاشنکو نخستین رهبری است که تحت برنامه جهانی حقوق بشر که توسط دولت بریتانیا از ماه جولای گذشته به اجرا گذاشته شده، مشمول تحریم‌های حقوق بشری می‌شود. 

مخالفان آقای لوکاشنکو معتقدند که او با تقلب در انتخابات ۹ اوت، ششمین پیروزی متوالی خود را جشن گرفته است. طی هفت هفته‌ای که از روز رأی گیری در بلاروس می‌گذرد، همچنان ده‌ها هزار معترض به نتایج انتخابات این کشور دست به اعتراض خیابانی زده‌اند که در جریان این اعتراض‌ها تاکنون افزون بر هفت هزار نفر بازداشت شده‌اند.

اتحادیه اروپا نیز نتایج این انتخابات را به رسمیت نشناخته و خواستار کناره‌گیری آقای لوکاشنکو از قدرت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه اعتراض‌ها در بلاروس؛ رهبران اپوزیسیون به حمایت اروپا دل بسته‌اند

مراسم ادای سوگند لوکاشنکو به عنوان رئیس جمهور بلاروس در «سکوت خبری» برگزار شد

میلیون‌ها نفر در سراسر آمریکای شمالی خورشید گرفتگی کامل را تماشا کردند