Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مراسم ادای سوگند لوکاشنکو به عنوان رئیس جمهور بلاروس در «سکوت خبری» برگزار شد

Sergei Sheleg
Sergei Sheleg Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مراسم ادای سوگند لوکاشنکو که در شهر مینسک برگزار شد، تنها مقامات ارشد دولتی و شماری از نمایندگان پارلمان این کشور حضور داشتند و نگرانی حکومت از احتمال وقوع اعتراضات مردمی نیز باعث شد که همزمان با برگزاری این مراسم، نیمی از مرکز شهر میسنک بسته شود.

آگهی

الکساندر لوکاشنکو روز چهارشنبه ۲۳ سپتامبر (۲ مهر) در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی برای ششمین بار به عنوان رئیس جمهور بلاروس سوگند یاد کرد.

اما این بار در پی برگزاری انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در این کشور و درخواست گسترده معترضان از او برای استعفا، هیچ خبری درباره این مراسم تحلیف، پیش از برگزاری آن منتشر نشد و تنها پس از پایان آن، اخبار مربوطه در رسانه‌های دولتی این کشور منتشر گردید.

در مراسم ادای سوگند لوکاشنکو که در شهر مینسک، پایتخت بلاروس برگزار شد، تنها مقامات ارشد دولتی و نمایندگان پارلمان این کشور حضور داشتند و نگرانی حکومت از احتمال وقوع اعتراضات مردمی نیز باعث شد که همزمان با برگزاری این مراسم، نیمی از مرکز شهر میسنک عملا تعطیل شود.

در انتخابات ۹ اوت بلاروس، الکساندر لوکاشنکو پس از ۲۶ سال حکومت در این کشور ۹.۵ میلیون نفری، بار دیگر به عنوان برنده معرفی شد. او مدعی شد که ۸۰ درصد آرای ریخته شده در صندوق‌ها را از آن خود کرده است.

انتشار این خبر موجی از اعتراضات را در سراسر بلاروس برانگیخت که با سرکوب شدید نیروهای پلیس روبرو شد.

در جریان سرکوب اعتراضات شش هفته اخیر، علاوه بر کشته شدن شماری از معترضان، نیروهای حکومتی اقدام به بازداشت گسترده معترضان کرده اند.

شیوه برخورد حکومت با معترضان، واکنش جامعه بین‌المللی را نیز در پی داشته است. ایالات متحده آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی بودند که از خشونت حکومت لوکاشنکو در مقابل مخالفان انتقاد کردند.

اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده بود که پیروزی لوکاشنکو را در این انتخابات به رسمیت نمی‌شناسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستور مقامات بلاروس به بانک‌ها برای توقیف پول جمع شده برای معترضان

بریتانیا و کانادا، لوکاشنکو و هفت مقام دولت بلاروس را تحریم کردند

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت