رابطه تحریم‌های آمریکا و مرگ ۱۳ هزار ایرانی به دلیل ابتلا به کرونا چیست؟

بیمارستانی در ایران
بیمارستانی در ایران Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به اعتقاد جواد صالحی اصفهانی، استاد اقتصاد اگر تحریم‌های آمریکا علیه ایران کاهش پیدا می کرد، ۱۳ هزار ایرانی در اثر کرونا جان نمی باختند.

آگهی

ایران که هنگام همه‌گیری کرونا در ضعیف‌ترین وضعیت اقتصادی خود از زمان پایان جنگ با عراق قرار داشت باید در کنار خارج کردن اقتصاد کشور از زیر فشارها، سلامت شهروندانش را نیز تضمین می‌کرد. اما آمریکا با افزایش حجم تحریم‌هایش علیه ایران، در عمل مدیریت همه‌گیری کرونا را برای مسئولان ایرانی سخت کرد.

به اعتقاد جواد صالحی اصفهانی، عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک، اگر تحریم‌های آمریکا علیه ایران کاهش پیدا می‌کرد، ۱۳ هزار ایرانی در اثر کرونا جان نمی‌باختند.

مسئولان حوزه سلامت در ایران در ابتدای همه‌گیری کرونا موفق شدند تعداد فوتی‌های روزانه بر اثر این بیماری را با وجود کمبود امکانات پزشکی کاهش دهند اما با افزایش هزینه‌های اقتصادی، دولت مجبور شد در سیاست‌های کرونایی‌اش تجدیدنظر کند؛ تصمیمی که باعث شد تا موج دوم همه‌گیری کرونا مرگبارتر از موج اولش باشد.

این اقتصاددان در مقاله‌اش که در وبسایت موسسه بروکینگز منتشر شده است، اقتصاد ایران را در حال حاضر شکننده ارزیابی کرد. او با اشاره به فاصله میان مواضع رهبران ایران و ترامپ، نوشت: «درهم تنیدگی زندگی مردم ایران با سیاست آمریکا و با وجود تلاش‌های تهران برای فاصله‌گرفتن از واشنگتن در چهار دهه گذشته طعنه‌آمیز است.»

با این وجود ایران تلاش کرده است تا به سختی چالش‌های ایجاد شده در اثر کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ را تحمل کند اما همه‌گیری کرونا بر مشکلات موجود در ایران افزود.

گزارش‌ها از ایران حکایت از آن دارد که روند عرضه دارو در داروخانه‌ها از حالت عادی خارج شده، به‌گونه‌ای که گاهی دسترسی بیماران به داروهای خاص سخت‌تر شده است.

از همین رو گمانه‌ها از تأثیر منفی تحریم‌ها بر تولید دارو در داخل ایران حکایت دارد، چرا که بیشتر مواد اولیه داروهای تولیدی در ایران، وارداتی هستند. برخی ناظران بین‌المللی از خودداری برخی بانک‌های اروپایی از انجام عملیات بانکی برای شرکت‌های دارویی با وجود معافیت از تحریم‌ها خبر داده‌اند.

اگر چه بر اساس راهبرد وزارت خزانه‌داری آمریکا نقل و انتقال کالاهای بشردوستانه از جمله دارو در زمان اعمال تحریم‌ها علیه ایران منعی ندارد اما مؤسسات مالی و شرکت‌های خارجی به دلیل نگرانی‌هایشان از مجازات‌های تعیین شده توسط واشنگتن از انجام هرگونه عملیاتی برای انتقال دارو و تجهیزات پزشک به ایران سرباز می‌زنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران؛ پمپئو: اروپا تبعیت کند

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید

چرا آمریکا نمی‌تواند در پاسخ به حمله ایران به اسرائيل تحریم‌های نفتی علیه تهران را شدت بخشد؟