بحران دارویی در ایران؛ شیوع کرونا در سایه تحریم‌های آمریکا

بحران دارویی در ایران؛ شیوع کرونا در سایه تحریم‌های آمریکا
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آمریکا اعلام کرده که کالاهای بشردوستانه به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی را از تحریم‌های خود استثناء کرده اما ایران به دلیل هراس بسیاری از بانک‌های جهانی از تحریم‌های ایالات متحده برای تامین دارو با مشکل روبرو است.

آگهی

شیوع نوع جدید ویروس کرونا در ایران و افزایش نگرانی عمومی از این بیماری در حالی منجر به افزایش مراجعه شهروندان به داروخانه ها شده است که بسیاری از بیماران پیش از این نیز به دلیل تحریم های آمریکا برای تهیه دارو با مشکل روبرو بودند.

بسیاری از شهروندان ایرانی در روزهای گذشته برای تهیه مایع ضدعفونی کننده و ماسک صورت با مشکل روبرو بودند.

کمبود دارو در ایران در ماه های گذشته و به دنبال اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران به تدریج گریبانگیر بیماران شد. هر چند آمریکا اعلام کرده که کالاهای بشردوستانه به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی را از تحریم های خود استثناء کرده اما ایران به دلیل هراس بسیاری از بانک های جهانی از تحریم های ایالات متحده برای تامین دارو با مشکل روبرو است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از شهروندان ایرانی در مقابل داروخانه ۱۳ آبان تهران به خبرگزاری فرانسه می گوید: «از صبح دنبال انسولین هستم. بیمارستان میدان حر رفتم. داروخانه دیگری هم رفتم که نداشتند و الان به داروخانه ۱۳ آبان مراجعه کردم که اینجا هم نداشتند.»

یک شهروند دیگر نیز می گوید: «دنبال داروهای سرطان و انسولین هستم. سه روز است که می گردم اما پیدا نکرده ام. الان چهار ساعت در راه بودم تا به اینجا [داروخانه ۱۳ آبان] برسم و حالا هم سه ساعت دیگر نوبتم خواهد شد.»

تهیه دارو تنها معضل بیماران دیابتی و مبتلا به سرطان نیست. برخی از داروهای چشم پزشکی نیز از جمله داروی تزریقی بیماران مبتلا به تباهی لکه زرد (دژنراسیون ماکولا) در هفته های گذشته در دسترس نبوده است.

محمود رضا پیروی، دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران هفته گذشته از «کمبود ۴۰۰ قلم دارو» سخن گفته بود.

آمار رسمی حاکی است که تاکنون ۱۴ نفر در ایران جان خود را به دلیل ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا از دست داده اند. شمار مبتلایان به این ویروس در ایران نیز ۶۴ نفر اعلام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان جهانی بهداشت: ویروس کرونا تهدید بسیار جدی برای جهان است

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید

چرا آمریکا نمی‌تواند در پاسخ به حمله ایران به اسرائيل تحریم‌های نفتی علیه تهران را شدت بخشد؟