Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمبود انسولین در ایران؛ دیابتی‌ها سرگردان شده‌اند

کمبود انسولین در ایران؛ دیابتی‌ها سرگردان شده‌اند
Copyright Joerg Sarbach/AP2009
Copyright Joerg Sarbach/AP2009
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های دولتی در ایران از کمبود انسولین در بازار و ایجاد مشکل برای بیماران نیازمند به این دارو در برخی شهرهای ایران خبر داده‌اند.

آگهی

مقام‌های دولتی در ایران از کمبود انسولین در بازار و ایجاد مشکل برای بیماران نیازمند به این دارو در برخی شهرها خبر داده‌اند.

آنان وارداتی بودن انسولین را با توجه به موضوع تأمین ارز، حمل و نقل و قاچاق معکوس٬ دلیل مهم برای کمبود آن در کشور عنوان کرده‌اند. انسولین‌های قلمی از جمله داروهای مصرفی هستند که ارزبری بالایی دارند.

پیش از این منابع خبری از کمبود دارو در ایران در ماه‌های گذشته و به‌دنبال اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داده بودند.

آن‌طور که شرکت‌های وارد‌کنند‌ه د‌ارو اعلام کرده‌اند‌، یکی از راه‌های برطرف کردن مشکل ارز٬ عملیاتی شدن کانال‌هایی مانند اینستکس است. به گفته این شرکت‌ها سازوکار مالی اتحادیه اروپا به میزان بسیار محد‌ود‌ی توسط شرکت‌های د‌ارویی استفاد‌ه شد‌ه است.

جهان‌گیری ویروس کرونا که با لغو یا کاهش پروازها همراه بوده نیز ورود اقلام دارویی خریداری‌شده از سوی سازمان غذا و داروی ایران را با مشکل مواجه کرده است.

خبرگزاری فارس به نقل از معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نوشته است که عرضه انسولین در کشور به‌صورت قطره‌چکانی انجام می‌شود.

عرضه انسولین در داروخانه‌ها از حالت عادی خارج شده است

با این حال گزارش‌ها از ایران حکایت از آن دارد که در روزهای گذشته٬ روند عرضه انسولین در داروخانه‌ها از حالت عادی خارج شده٬ به‌گونه‌ای که گاهی دسترسی بیماران به این دارو سخت‌تر شده است.

برخی خبرنگاران و کاربران توئیتر در حساب‌های توئیتری خود نوشته‌اند که وضعیت عرضه انسولین بین حالت «نبود دارو» و «فروش محدود دارو» در نوسان است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موفقیت دانشمندان در تولید انسولین خوراکی که به‌صورت کپسول یا شکلات بدون قند مصرف می‌شود

«انسولین-نیست»؛ گفتگوی موسس انجمن دیابت گابریک با یورونیوز

پاسخ اروپا به یورونیوز: ایران می‌تواند سازوکار ارسال دارو را فعال کند