Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قهرمان «هتل رواندا» به مشارکت در تشکیل یک گروه شورشی اعتراف کرد

پل روسساباگینا در جلسه دادرسی در رواندا
پل روسساباگینا در جلسه دادرسی در رواندا Copyright آسوشتیدپرس
Copyright آسوشتیدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای وسساباگینا با یک فیلم هالیوودی که در سال ۲۰۰۴ اکران شد، به شهرت رسید. در این فیلم نشان داده می‌شود که چگونه رئیس سابق هتل دمیل‌کالینز در کیگالی، پایتخت رواندا صدها نفر را در زمان نسل کشی نجات داد.

آگهی

پل روسساباگینا، قهرمان فیلم هتل رواندا، کسی که در سال ۱۹۹۴ بیش از ۱۲۰۰ نفر را نجات داد، روز جمعه ۲۵ سپتامبر (۴ مهر) در یک جلسه دادرسی در دادگاه شهر کیگالی اعتراف کرد که در ایجاد یک گروه شورشی مشارکت داشته است اما او هر گونه درگیری در جنایت‌های این گروه را تکذیب کرد.

آقای وسساباگینا با یک فیلم هالیوودی که در سال ۲۰۰۴ اکران شد، به شهرت رسید. در این فیلم نشان داده می‌شود که چگونه رئیس سابق هتل دمیل‌کالینز در کیگالی پایتخت رواندا، صدها نفر را در زمان نسل کشی نجات داد. نسل‌کشی‌ای که منجر به کشته شدن ۸۰۰ هزار نفر که اغلب از اقلیت توستی بودند در رواندا شد.

پل روسساباگینا در سال ۲۰۱۷ جنبش رواندا برای تغییر دموکراتیک را تاسیس کرد. این حزب مظنون به داشتن بازوی مسلح با نام جبهه آزادی ملی است. مقام‌های رواندا جبهه آزادی ملی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند.

آقای روسساباگینا در چندین مورد، به‌طور علنی حمایت خود را از جبهه آزادی ملی اعلام کرده بود اما فعالیت وی در این جنبش که مسئولیت چندین حمله در نیونگ‌وی نزدیک مرز بوروندی را بر عهده گرفته است، نامشخص بود.

ما جبهه آزادی ملی را به‌عنوان بازوی مسلح، نه آنگونه که دادستان آن را گروه تروریستی توصیف می‌کند، شکل دادیم. من جنایت‌های جبهه آزادی ملی را انکار نمی‌کنم اما نقش من دیپلماسی بود
پل روسساباگینا

وی روز جمعه گفت: «ما جبهه آزادی ملی را به‌عنوان بازوی مسلح، نه آنگونه که دادستان آن را گروه تروریستی توصیف می‌کند، شکل دادیم. من جنایت‌های جبهه آزادی ملی را انکار نمی‌کنم اما نقش من دیپلماسی بود.»

وی افزود: «توافق‌نامه‌ای که برای تشکیل جنبش رواندا برای تغییر دموکراتیک به‌عنوان یک گروه سیاسی امضا کردیم شامل ایجاد یک جناح مسلح به‌نام جبهه آزادی ملی نیز بود. اما نقش من، کار در این بستر سیاسی بود و من مسئول بخش دیپلماسی بودم.»

این چهره مشهور رواندا ماه گذشته بازداشت شد در حالی که در سال‌های اخیر در بلژیک و آمریکا زندگی کرده است.

Susan Walsh/AP
هیلاری کلینتون و پل روسساباگینا در مراسمی که در سال ۲۰۱۳ برگزار شدSusan Walsh/AP

اتهام‌های پل روسساباگینا چیست؟

آقای روسساباگینا اکنون به اتهام تروریسم، قتل، ایجاد و تامین مالی گروهی شورشی، ایجاد آتش‌سوزی‌های عمدی و توطئه برای درگیر کردن کودکان در گروه‌های مسلح، تحت پیگرد قانونی قرار دارد.

او روز جمعه با لباس صورتی رنگ زندان و ماسکی به همین رنگ در جلسه دادرسی ظاهر شد. هفته گذشته با درخواست وی برای آزادی به قید وثیقه مخالفت شد. وی خواستار تجدید نظر نسبت به این تصمیم شد.

در جلسه قبلی دادرسی، آقای روسساباگینا تایید کرد که مبلغ ۲۰ هزار یورو را به کالیکست سابیمانا ملقب به سانکارا فرمانده جبهه ملی آزادی داده است. با این حال او اختصاص هر گونه بودجه برای فعالیت‌های این گروه را تکذیب کرد و توضیح داد که این رقم یک کمک مالی شخصی بود.

سانکارا، مسئولیت چندین حمله از جمله آتش زدن اتوبوسی در سال ۲۰۱۸ را بر عهده گرفته بود. در این حادثه دو نفر کشته و شماری نیز زخمی شدند. وی در سال ۲۰۱۹ در رواندا بازداشت و تحت تعقیب قرار گرفت با این حال در دادگاه تلاش داشت تا از اتهام قتل غیرنظامیان فاصله بگیرد.

آقای روسساباگینا در سال ۲۰۱۸ در ویدئویی با حمایت از جبهه آزادی ملی گفته بود: «زمان آن فرا رسیده است که از همه روش‌های ممکن برای ایجاد تغییر در رواندا استفاده کنیم چراکه تمام راه‌های سیاسی امتحان شده و شکست خورده است.»

این هتل‌دار سابق در سال ۱۹۹۶ زمانی که دید فضای کشور برای مخالفان مناسب نیست، رواندا را ترک کرد.

خانواده وی معتقد است که اتهام‌ها علیه او سیاسی است. آن‌ها همچنین معتقدند که او هرگز به تنهایی به رواندا برنمی‌گشت.

دادگاه درباره درخواست جدید وی برای آزادی با قید وثیقه روز دو اکتبر رای خود را صادر می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نسل کشی رواندا؛ «کابوگا» سرمایه‌دار در دادگاه بین‌المللی محاکمه می‌شود

روپرت مرداک ۹۳ ساله، غول رسانه‌ای جهان، با فرزندانش بر سر جانشینی وارد یک دعوای حقوقی شد

پرونده اتهام فساد به همسر نخست وزیر اسپانیا؛ سانچز: سیاه‌نمایی برای تضعیف دولت است