تشدید مقررات سخت‌گیرانه کرونایی در اروپا؛ رستوران‌ها و میکده‌های مارسی تعطیل می شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
صف تست ابنلا به کووید-۱۹ در مارسی
صف تست ابنلا به کووید-۱۹ در مارسی   -   کپی رایت  Jean-Francois Badias/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

همزمان با گسترش چشمگیر شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای اروپایی، دولت فرانسه شامگاه چهارشنبه مقررات سخت‌گیرانه‌تری را برای مقابله با «موج دوم» بیماری به اجرا گذاشت.

براساس تقسیم‌بندی جدید دولت فرانسه بسیاری از شهرستان‌های این کشور در وضعیت «قرمز ناپایداری سلامتی» قرار گرفته اند. در چنین مناطقی پوشاندن صورت با ماسک در همه معابر عمومی و در تمام ساعات شبانه روز اجباری است، ساعات فعالیت‌ بارها و رستوران‌ها کاهش یافته و نوشیدن الکل در مکان‌های عمومی ممنوع می‌شود. به علاوه امکان برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه به حداکثر ۱۰ نفر محدود شده است.

بسیاری از حقوقدانان، معیارهای دولتی و تعریف جدید از وضعیت پایداری سلامت را با توجه به پایان وضعیت اضطراری در این کشور، بی‌پایه عنوان کرده اند.

از سوی دیگر با دستور وزارت بهداشت، مارسی (جنوب شرق)‌ و گوادلوپ در دریای کارائیب در وضعیت خطرناک قرار دارند. تمام بارها و رستوران‌های این دو منطقه از شنبه آینده تعطیل خواهند شد.

بندر مارسی که دومین شهر بزرگ فرانسه به شمار می‌رود، یکی از پرجنب‌وجوش‌ترین کلان‌شهرهای این کشور است. مقام‌های محلی، از جمله شهردار مارسی و رئیس شهرستان پرووانس-آلپ-کوت-دَازور، با اعتراض شدید به این تصمیم دولت گفته اند که محدودیت‌های جدید بدون مشورت با آن‌ها اتخاذ شده و پیامدهای بسیار وخیمی برای اقتصاد محلی خواهد داشت.

با وجود اجرایی شدن تشدید محدودیت‌ها در فرانسه، بریتانیا و ایالت باواریا در آلمان، برخی کشورهای اروپایی در حال کاهش مقطعی و منطقه‌ای برخی موازین سخت‌گیرانه هستند. پس از آغاز خروج تدریجی شماری از محلات تحت قرنطینه مادرید، پایتخت اسپانیا، دولت بلژیک به استفاده اجباری از ماسک پایان داد. به این ترتیب از اول ماه اکتبر (هفته آینده) پوشاندن صورت با ماسک در بلژیک دیگر به جز در محیط‌های بسیار پرتردد، اجباری نخواهد بود.

رویکردهای متفاوت و بعضا متناقض کشورهای اروپایی در رویارویی با کووید-۱۹ در حالی اجرا می‌شود که اتحادیه اروپا خواهان تلاش جمعی برای وحدت رویه در قبال شیوع ویروس کرونا است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید