نظر سازمان جهانی بهداشت درباره شمار قربانیان کرونا اگر موضوع جدی گرفته نشود

تابوت یکی از قربانیان ویروس کرونا در برزیل
تابوت یکی از قربانیان ویروس کرونا در برزیل Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اکنون زمان عمل فرا رسیده است. اگر به فعالیت خود با شدت بیشتر ادامه ندهیم، بله ما این تعداد قربانی حتی بیشتر را ارزیابی کرده‌ایم.»

آگهی

یک مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۲۵ سپتامبر (۴ مهر) اعلام کرد در صورتی که برای مقابله با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ تمام اقدام‌های لازم انجام نشود، دو میلیون نفر جان باخته بر اثر ابتلا به این بیماری رقم «بسیار محتملی» است. آماری که دو برابر بیشتر از موارد فوتی فعلی در اثر کووید-۱۹ خواهد بود.

مایکل رایان، مدیر اجرای امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا شمار قربانیان ویروس کرونا می‌تواند به دو میلیون نفر برسد، گفت: «اگر همه کارهای لازم صورت نگیرد، عددی که درباره آن صحبت می‌کنیم [دو میلیون قربانی] نه تنها قابل تصور است بلکه متاسفانه بسیار محتمل است.»

وی افزود: «اکنون زمان عمل فرا رسیده است. اگر فعالیت خود با شدت بیشتر ادامه ندهیم، بله ما این تعداد قربانی [دو میلیون] حتی بیشتر را ارزیابی کرده‌ایم.»

وی تاکید کرد که نباید تنها روی آزمایش و ردیابی موارد متمرکز شد یا فقط مراقبت‌های پزشکی را دنبال کرد یا فاصله‌گذاری اجتماعی و یا کار بر روی واکسن را پیگیری کرد. باید تمام این‌ها را همزمان با هم انجام داد.

اگر به مرگ یک میلیون نفر بر اثر ابتلا به کرونا در ۹ ماه گذشته نگاه کنیم و بدانیم که واکسن تا ۹ ماه آینده تولید نخواهد شد، آمار دو میلیون قربانی غیرممکن نخواهد بود.
مایکل رایان
مدیر اجرای امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت

وی افزود: «اگر به مرگ یک میلیون نفر بر اثر ابتلا به کرونا در ۹ ماه گذشته نگاه کنیم و بدانیم که واکسن تا ۹ ماه آینده تولید نخواهد شد، آمار دو میلیون قربانی غیرممکن نخواهد بود.»

از زمان گزارش نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در شهر ووهان چین در اواخر سال گذشته، بیش از ۳۲ میلیون نفر در سراسر جهان تا کنون به این ویروس مبتلا شده‌اند. طبق اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی دانشگاه جانز هاپکینز تا روز جمعه دست کم ۹۸۳ هزار و ۹۰۰ نفر نیز در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

مایکل رایان در نشست مطبوعاتی امروز سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت که میزان کشندگی کووید-۱۹ در طول همه‌گیری به آرامی کاهش یافته است چرا که متخصصان و پزشکان در زمینه درمان بیمار با استفاده بهتر از اکسیژن یا برخی از داروها تجربه کسب کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: عواقب قطع حمایت آمریکا از سازمان جهانی بهداشت باید بررسی شود

رکورد ابتلای روزانه به ویروس کرونا در فرانسه و بریتانیا شکست

تشدید مقررات سخت‌گیرانه کرونایی در اروپا؛ رستوران‌ها و میکده‌های مارسی تعطیل می شوند