روسیه: عواقب قطع حمایت آمریکا از سازمان جهانی بهداشت باید بررسی شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سازمان جهانی بهداشت
سازمان جهانی بهداشت   -  کپی رایت  آسیو شیتد پرس

روسیه روز دوشنبه خواستار آن شد که پیامدهای مالی و قانونی قطع حمایت‌های ایالات متحده از سازمان جهانی بهداشت بررسی شود.

در نشست دو روزهٔ هیات اجرایی سازمان جهانی بهداشت، رئیس هیئت نمایندگان روسیه اعلام کرد: «لازم است فرآیندهای قانونی و نیز فرآیند‌های اداری و مالی مربوط به اقدام ایالات متحده علیه سازمان جهانی بهداشت را ارزیابی کنیم.»

پیش از این یک مقام رسمی ایالات متحده، روز دوم سپتامبر اعلام کرده بود که این کشور بدهی ۸۰ میلیون دلاری‌اش را به سازمان جهانی بهداشت نخواهد پرداخت و این پول را صرف دیگر هزینه‌های مربوط به سازمان ملل خواهد کرد.

از سوی دیگر برت گیروایر، نمایندهٔ آمریکا در همین نشست، با انتقاد از چین گفت کشورش نمی‌پذیرد که یکی از اعضای سازمان جهانی بهداشت نتواند اطلاعات روشن، جامع و به‌موقعی دربارهٔ شیوع بیماری همه‌گیر اخیر به دست بدهد. وی همچنین خواستار آن شد که پیشنهاد شماری از کشورها، نظیر آمریکا، فرانسه، آلمان و شیلی برای انجام اصلاحاتی در ساختار سازمان جهانی بهداشت عملی شود.

در این نشست، نمایندگان استرالیا و اتحادیهٔ اروپا نیز همصدا با نمایندهٔ ایالت متحده، برای یافتن منشأ ویروس جدید کرونا، خواستار انجام بررسی بین‌المللی بیطرفانه‌ای با مدیریت سازمان جهانی بهداشت در چین شدند.

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده بارها سازمان جهانی بهداشت را به داشتن عملکردی ضعف در مدیریت بحران کرونا و نیز به جانبداری از چین محکوم کرد، و خواستار آن شد که کمک‌های مالی کشورش به این سازمان به‌حال تعلیق درآيد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید