مافیای تبهکاران در سوئد؛ پلیس زنگ خطر را به صدا در آورد

پلیس سوئد
پلیس سوئد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تسویه‌حساب‌های خشونت‌بار، انفجار نارنجک در ساختمان‌ها، قاچاق سازمان‌یافته مواد مخدر و باج‌خواهی از جمله اقدامات گروه‌های مافیایی تبهکار است که آسایش را از این کشور آرام گرفته است.

آگهی

در پی افزایش فعالیت گروه‌های تبهکار مافیایی در سوئد، دولت و پلیس این کشور زنگ خطر را به صدا در آورده‌اند.

در ماه‌های اخیر تسویه‌حساب‌های خشونت‌بار، انفجار نارنجک در ساختمان‌ها، قاچاق سازمان‌یافته مواد مخدر و باج‌خواهی در این کشور نسبتا آرام اروپای شمالی افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

استفان لوفون، نخست‌وزیر سوئد در ابتدای ماه جاری گفته بود وجود این گروه‌های قبیله‌ای «یک سم» در جامعه این کشور است که باید از دست آن خلاص شد.

این «باندهای تبهکار خانوادگی» حوزه نفوذ خود را در شماری از محله‌های ناراضی شهرهای بزرگ سوئد گسترش داده‌اند بدون اینکه پلیس یا دولت بتواند به طور موثری با آنان مقابله کند.

در ماه اوت و در پی درگیری دو باند تبهکار با یکدیگر در شهر گوتنبرگ سوئد، یکی از گروه‌ها با نصب موانع موقت خیابان ورودی محله را بستند و از افرادی که می‌خواستند به محله وارد شوند کارت شناسایی درخواست کردند.

ماتس لوفوینگ، جانشین رئیس پلیس ملی سوئد می‌گوید در این کشور «حداقل ۴۰ باند تبهکار خانوادگی وجود دارند.»

وی اضافه کرد این باندها تنها با هدف انجام اعمال مجرمانه به سوئد آمده‌اند و سیستم مدیریت داخلی خود را در محله‌ها مستقر کرده‌اند. سوئد از دهه نود بدین سو با اتخاذ سیاست درهای باز مهاجرتی، ده‌ها هزار پناهجو را برای بازار کار خود جذب کرده است، امری که مسئولان می‌گویند در وضعیت کنونی نقش داشته است.

مایکل دامبرگ، وزیر کشور سوئد به خبرگزاری فرانسه گفته است این شبکه‌های تبهکار توانسته‌اند در مناطق آسیب‌پذیر سوئد که دولت به اندازه کافی بر آن‌ها کنترل ندارد حضور خود را تثبیت کنند.

بنابر آمار نهاد یوروستات اتحادیه اروپا نرخ قتل در سوئد برابر با ۱.۰۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. این در حالی است که نرخ میانگین اروپا به ۲.۳۹ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ در ۱۶۳ مورد تیراندازی انجام گرفته در سوئد، ۲۰ نفر کشته شدند. سال گذشته این آمار ۴۲ کشته در ۳۳۴ حادثه تیراندازی بوده است.

دولت از سال ۲۰۱۹ بدین‌سو تلاش کرده است تا با اعطای قدرت نظارتی بیشتر به پلیس و تصویب مجازات‌های شدیدتر برای جرائمی نظیر قاچاق مواد مخدر و اسلحه با معضل گرو‌ه‌های تبهکار مقابله کند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ما در جیب آنها بودیم»؛ بزرگترین عملیات بین المللی علیه باندهای جنایت‌کار چگونه انجام شد؟

ده‌ها نفر با چماق و میله آهنی به یک مرکز پلیس در فرانسه حمله کردند

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد