سفارت آمریکا در افغانستان: افراط گرایان می‌خواهند حملاتی را علیه زنان ترتیب دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Rahmat Gul
Rahmat Gul   -   کپی رایت  AP Photo

سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل عصر پنج‌شنبه هشدار داد که گروه‌های افراطی این کشور در حال برنامه‌ریزی برای انجام دور جدیدی از حملات به «اهداف مختلف» هستند و در این چهارچوب قصد دارند که بطور ویژه زنان را هدف قرار دهند.

بیانیه سفارت در حالی منتشر می‌شود که طالبان و دولت مرکزی افغانستان پس از چند دهه کشمکش سرانجام با حضور در پشت میز مذاکره و حل و فصل اختلافات موافقت کرده‌اند.

در این بیانیه مشخص نشده است که کدام سازمان افراطی قصد حمله به زنان را دارد. در اولین واکنش‌ به این خبر ذبیح االله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد که «طالبان هیچ برنامه‌ای برای انجام چنین حملاتی ندارد.»

بر اساس هشدار سفارت آمریکا «سازمان‌های افراطی در حال برنامه‌ریزی برای حمله به اهداف مختلف در افغانستان، از جمله حملات بیشتر علیه زنان فعال در دستگاههای دولتی و کارکنان بخش‌های غیرنظامی همچون معلمان، کنشگران حقوق بشر، کارمندان ادارات هستند.»

سفارت آمریکا جزئیات بیشتری دربارۀ این خطر و اینکه آیا حملات برنامه‌ریزی شده قریب‌الوقوع هستند یا خیر، منتشر نکرده است.

ایالات متحده آمریکا پیش از این داعش افغانستان را یکی از خطرناکترین گروههای افراطی فعال در این کشور خوانده بود. این گروه در سال‌های اخیر مسئولیت حملات مرگبار متعددی را بویژه علیه شیعیان افغانستان پذیرفته است.

این بیانیۀ هشدارآمیز در حالی منتشر شده که زنان افغانستان از زمان سقوط حکومت طالبان در این کشور (در سال ۲۰۰۱ میلادی) به پیشرفت‌های زیادی دست یافته‌اند. آنها اکنون می‌توانند عضو پارلمان افغانستان شوند، حق تحصیل دارند، می‌توانند در رسانه‌ها همچنین نهادهای دولتی فعالیت کنند، ورزش کنند و در پروژه‌های علمی شرکت داشته باشند. قانونگذاران افغانستان نیز در این سال‌ها حقوق بیشتری را برای زنان این کشور به رسمیت شناخته‌اند.

با این وجود دستاوردهای به دست آمده هنوز بطور کامل در این کشور نهادینه نشده است؛ حقوق زنان در هممه جا به یک میزان رعایت نمی‌شود و در مناطق روستایی که بخش قابل توجهی از جمعیت افغانستان را در خود جای داده، بطور قابل توجهی نادیده گرفته می‌شود.