Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نماینده پارلمان اروپا به یورونیوز: کمپ مهاجران در یونان توهین به ارزش‌های اروپاست

پناهجویان در جزیره لسبوس یونان
پناهجویان در جزیره لسبوس یونان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر حتی می‌خواستیم تمامی پناهجویان را از سراسر جزیره جمع کنیم تنها کافی بود از هر شهر اروپایی بالای سی‌هزار نفر بخواهیم یک نفر را قبول کند. تنها یک نفر.»

آگهی

یک نماینده پارلمان اروپا با انتقاد از وضعیت پناهجویان در جزیره لسبوس یونان، مقامات اتحادیه اروپا را به نداشتن اراده برای حل معضل موجود متهم کرد.

در پی آتش‌سوزی مهیب در کمپ مهاجران موریا در جزیره لسبوس یونان، این اردوگاه ویران شده و هزاران نفر از ساکنان قبلی آن اکنون در چادرها و در کنار جاده‌ها به سر می‌برند.

فیلیپ لمبرتس، نماینده پارلمان اروپا و رئیس مشترک اتحاد آزاد سبزها- اروپا روز جمعه ۱۱ سپتامبر (۲۱ شهریور) به یورونیوز گفت در سطح این قاره «ابدا اراده‌ای برای حل مشکل دیده نمی‌شود»، در حالی که اتحادیه توانایی این کار را دارد.

او گفت: «اگر حتی می‌خواستیم تمامی پناهجویان را از سراسر جزیره جمع کنیم تنها کافی بود از هر شهر اروپایی بالای سی‌هزار نفر بخواهیم یک نفر را قبول کند. تنها یک نفر.»

مقامات دولتی یونان یک کشتی و دو ناو نیروی دریایی را برای اسکان موقت مهاجران آواره شده به کمک گرفته‌اند. با این حال در شرایطی که افراد ضعیف‌تر از جزیره منتقل شده‌اند، یونان هنوز برنامه‌ای برای بخش اعظم پناهجویان که در خیابان‌ها سرگردان هستند ارائه نکرده است.

آقای لمبرتس با انتقاد از وضع موجود گفت: «لازم نبود تا آتش‌سوزی اتفاق بیافتد تا به این نتیجه برسیم که کمپ موریا و دیگر کمپ‌های جزیره یونان در کل توهینی به حقوق بشر و در مورد ویژه توهینی به ارزش‌های اروپایی است.»

پیشتر مارگاریتیس اسکیناس، معاون کمیسیون اروپا و مسئول امور مهاجران در این کمیسیون اعلام کرده بود که به نخست وزیر یونان اطمینان داده که اتحادیه اروپا حاضر است‌ فورا در تمامی سطوح به یونان کمک کند.

همچنین ایلوا جوهانسن، کمیسر امور داخلی اتحادیهٔ اروپا نیز گفته بود با هزینهٔ انتقال فوری ۴۰۰ کودک و نوجوان بی‌سرپرست از این جزیره موافقت کرده است.

اردوگاه موریا در جزیرهٔ لسبوس بزرگترین اردوگاه مهاجران در یونان به‌شمار می‌رود و براساس آمار وزارت کشور یونان فقط بیش از ۴۰ هزار مهاجر در جزایر یونان از جمله لسبوس به‌سر می‌برند.

اردوگاه‌های پناهجویان در تعدادی از جزایر یونان چندین برابر ظرفیت خود پناهجو پذیرفته‌اند و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بارها از دولت یونان خواسته است تا روند اعطای پناهندگی به پناهجویان را تسریع کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پناهجوی ۲۱ ساله افغان در جزیره لسبوس یونان به ضرب چاقو کشته شد

دختربچه پناهجو در آتش‌سوزی کمپ موریا در لسبوس یونان جان باخت

آشوب در جزیره لسبوس یونان در اعتراض به ساخت کمپ برای پناهجویان