دختربچه پناهجو در آتش‌سوزی کمپ موریا در لسبوس یونان جان باخت

 دختربچه پناهجو در آتش‌سوزی کمپ موریا در لسبوس یونان جان باخت
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی آتش سوزی که در موریا، اردوگاه پناهجویان در جزیره لسبوس یونان رخ داد، دختربچه پناهجو زنده در آتش سوخت و جان باخت.

آگهی

یک کودک پناهجو روز دوشنبه در اردوگاه پناهجویان اروپا واقع در جزیره لسبوس یونان، درآتش سوزی جان باخت. این اتفاق در کمپ موریا، پرجمعیت ترین اردوگاه پناهجویان اروپا، در جزیره لسبوس رخ داد. 

دو کانتینر که محل زندگی پناهجویان بوده و چند چادر دیگر آنها نیز در این حریق آتش گرفتند. در پی این آتش سوزی، آتش نشانها در این اردوگاه پیکر بی جان و سوخته دختربچه ای را یافتند. به گفته یکی از ماموران آتش نشانی، این دختر بچه بین شش تا هفت سال داشته است.

دلیل این آتش سوزی هنوز مشخص نشده است. اردوگاه موریا یکی از اولین دروازه‌های پناهجویانی که از خاورمیانه می آیند به اروپاست. این اردوگاه قرار بود میزبان حداکثر ۳ هزار پناهجو باشد و در ماه‌های اخیر شمار پناهجویان که در این اردوگاه و مناطق اطراف آن زندگی می کنند نزدیک به ۲۰ هزارنفر شده است.

براساس تواقفی که در سال ۲۰۱۶ میلادی میان ترکیه و اتحادیه اروپا حاصل شد، مهاجرانی که به جزیره‌های یونان می‌رسند تا زمانی که مراحل پذیرش درخواست پناهندگی آنها به پایان نرسد از ورود به سرزمین اصلی یونان ممنوع هستند. برخی از پناهجویان بیش تر از ۴ سال است که در این اردوگاه در انتظار پایان فرآیند پناهندگی و ورود به اروپا هستند.

هم چنین در هفته‌های اخیر و پس از بازکردن دروازه‌های ترکیه به روی اروپا صدها تن از پناهجویان سعی کرده اند خود را به جزیره لسبوس برسانند. این اتفاق بدنبال کشته شدن ۳۳ نظامی ترک در خاک سوریه توسط ارتش این کشور رخ داد و در اوائل ماه جاری میلادی، آنکارا اعلام کرد که دیگر توان میزبانی از پناهجویان را ندارد و مانعی سر راه آنان به سوی اروپا ایجاد نمی‌کند. این تصمیم ترکیه سبب جاری شدن سیلی از پناهجویان از مرزهای زمینی و دریایی به سمت یونان شد.

نهادهای حامی حقوق پناهجویان پیشتر بارها از شلوغی بیش از حد اردوگاه موریا در جزیره لسبوس، که۱۹۵۰۰ پناهجو را در خود جای داده است، شکایت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده پارلمان اروپا به یورونیوز: کمپ مهاجران در یونان توهین به ارزش‌های اروپاست

شیوع کرونا؛ منع رسمی بازدید از اردوگاه‌های پناهجویان در یونان

دومین روز تجمع پناهجویان در لسبوس یونان؛ مهاجران شعار آزادی سردادند