Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتحادیه اروپا به صربستان درباره انتقال سفارتش به بیت‌ المقدس هشدار داد

پرچم اتحادیه اروپا
پرچم اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصمیم صربستان در حالی اتخاذ شده است که اتحادیه اروپا خود را به راه حل «دو کشور به پایتختی بیت المقدس» متعهد دانسته و دفتر نمایندگی‌اش را در تل آویو مستقر کرده است.

آگهی

اتحادیه اروپا روز دوشنبه از تصمیم بلگراد برای انتقال سفارتش در اسرائيل به بیت‌المقدس(اورشلیم) ابراز نگرانی شدید کرد و نسبت به عواقب چنین اقدامی هشدار داد.

این تصمیم صربستان در حالی اتخاذ شده است که اتحادیه اروپا خود را به راه حل «دو کشور به پایتختی بیت المقدس»متعهد دانسته ودفتر نمایندگی اش را در تل آویو مستقر کرده است.

از همین رو بروکسل انتظار دارد تا اعضای این اتحادیه از جمله صربستان سیاست‌های خود را با سیاست‌های اتحادیه اروپا هماهنگ کنند.

الکساندر ووچیچ، رئيس جمهوری صربستان و عبدالله هوتی، نخست وزیر کوزوو در حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قبول کردند تا روابط اقتصادی خود را عادی کنند. همچنین صربستان از تصمیم انتقال سفارت خود در اسرائيل به بیت‌المقدس(اورشلیم) تا ماه ژوئیه سال ۲۰۲۱ (مرداد آینده) خبر داد. کوزوو نیز تصمیم گرفته است تا با به رسمیت شناختن اسرائيل، روابط دیپلماتیک خود را با این کشور برقرار کند.

رئیس جمهور آمریکا این توافق‌ها را نتیجه کوشش‌های دولتش برای حل اختلافات میان صربستان و کوزوو عنوان کرد.

کوزوو در حالی با به رسمیت شناختن اسرائيل موافقت کرده است که اکثر ساکنان این کشور مسلمان هستند. از بیت المقدس به عنوان یکی از حساس‌ترین موضوع های درگیری میان اسرائیل و فلسطین یاد می‌شود.

در حال حاضر تنها سفارت‌خانه‌های آمریکا و گواتمالا در بیت المقدس فعالیت می‌کنند و سفارت خانه‌های سایر کشورهایی که با اسرائیل روابط دیپلماتیک دارند، در تل‌آویو مستقر هستند. اسرائیل از شرق و غرب اورشلیم به عنوان پایتخت خود نام می‌برد اما فلسطینی‌ها با تکیه به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد معتقد هستند که شرق بیت‌المقدس پایتخت کشور آن‌ها است.

از همین رو پیتر استانو، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا از هر تصمیمی که جایگاه اتحادیه اروپا را زیر سؤال ببرد و برای اعضا مشغله ذهنی ایجاد کند، ابراز تأسف کرد.

دولت دونالد ترامپ با به رسمیت شناختن یک جانبه بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت کشورش به این شهر، در تلاش است تا سایر کشورها را برای انجام این کار متقاعد سازد.

رئيس جمهوری صربستان و نخست وزیر کوزوو چند روز پس از امضای توافقنامه اقتصادی در واشنگتن، گفتگوهای خود را روز دوشنبه با هدف عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا در بروكسل از سر گرفتند.

هر چند تصمیم صربستان برای انتقال سفارتش در اسرائیل به بیت المقدس روی مذاکرات صربستان و کوزوو در بروکسل که از سر گرفته شده، سایه انداخته است.

درگیری میان صرب‌ها و کوزوویی‌ها پس از جنگ‌های یوگسلاوی سابق همچنان ادامه داشته به گونه‌ای که از آن به عنوان خطری برای ثبات قاره اروپا یاد می‌شود.

کوزوو توسط ۲۲ عضو اتحادیه اروپا به عنوان یک کشور مستقل شناخته می‌شود اما اسپانیا، رومانی، یونان، قبرس و اسلواکی آن را به رسمیت نمی شناسند. روسیه و چین، دو عضو دائم شورای امنیت نیز استقلال کوزوو را نپذیرفته اند؛ موضوعی که باعث شده است تا این کشور به عضویت سازمان ملل درنیاید.

حال با به رسمیت شناختن اسرائيل توسط کوزوو و برقراری روابط دیپلماتیک با این کشور، اسرائیل نیز اعلام کرده است که کشورش کوزوو را به رسمیت می شناسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امارات عربی متحده قانون تحریم اسرائیل را لغو کرد

نخستین چالش توافق امارات و اسرائیل؛ فروش جنگنده‌های اف‌۳۵ به امارات

رهبران صربستان و کوزوو از مذاکرات مستقیم در بروکسل خودداری کردند