Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«نخستین کشور اروپایی» سفارتش در اسرائیل را به بیت‌المقدس منتقل می‌کند

بیت‌المقدس
بیت‌المقدس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صربستان همزمان با برگزاری گفتگوها با کوزوو در واشنگتن با انتقال سفارت خود در اسرائيل به بیت‌المقدس(اورشلیم) موافقت کرد. کوزوو نیز تصمیم گرفته است تا اسرائيل را به رسمیت بشناسد.

آگهی

صربستان همزمان با برگزاری گفتگوها با کوزوو در واشنگتن با انتقال سفارت خود در اسرائيل به بیت‌المقدس(اورشلیم) موافقت کرد. کوزوو نیز تصمیم گرفته است تا اسرائيل را به رسمیت بشناسد.

به این ترتیب صربستان نخستین کشور اروپایی خواهد بود که مانند آمریکا سفارتش در اسرائیل را به بیت‌المقدس منتقل می‌کند. بنیامین نتانیاهو در بیانیه خود درباره انتقال سفارت صربستان به بیت‌المقدس از رئیس جمهوری این کشور به دلیل به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل تشکر کرد. به گفته نخست وزیر اسرائيل سفارت صربستان تا ماه ژوئيه سال ۲۰۲۱ میلادی (تیر مرداد سال ۱۴۰۰ شمسی) به بیت‌المقدس منتقل خواهد شد.

الکساندر ووچیچ، رئيس جمهوری صربستان در حالی با انتقال سفارتش کشورش به بیت المقدس موافقت کرده است که برای شرکت در مذاکره با عبدالله هوتی، نخست وزیر کوزوو در واشنگتن به سر می‌برد. این گفتگوها با میانجیگری آمریکا برگزار شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائيل به رسمیت شناخت. سفارت ایالات متحده در اسرائيل در سال ۲۰۱۸ به بیت المقدس منتقل شد.

واشنگتن از دیگر کشورها نیز خواسته است تا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند. این در حالی است که انتقال سفارت آمریکا به اسرائيل با اعتراض فلسطینی‌ها روبرو شد.

از سوی دیگر کوزوو در حالی با به رسمیت شناختن اسرائيل موافقت کرده است که پریشتینا تاکنون این کشور را به رسمیت نمی شناخت و در مقابل اسرائيل نیز کوزوو را به رسمیت نشناخته است. اکثر ساکنان کوزوو مسلمان هستند.

دونالد ترامپ طی ماه‌های گذشته برای بهبود موقعیت اسرائيل در عرصه جهانی تلاش زیادی کرده است. میانجیگری دولت او ماه گذشته منجر به عادی سازی روابط امارات عربی متحده با اسرائیل شد.

از سودان، بحرین و عمان به عنوان کشورهایی نام برده می شود که ممکن است به زودی عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل را اعلام کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس حساسیت‌ برانگیز است؟

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد

رهبران صربستان و کوزوو از مذاکرات مستقیم در بروکسل خودداری کردند