Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا زمین از ابتدا آب داشته است؟

تکه ای از شهاب سنگ
تکه ای از شهاب سنگ Copyright HANDOUT/AFP
Copyright HANDOUT/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرضیه غالب بر این نظریه استوار بود که آب، مدت‌ها پس از تشکیل کره زمین، توسط سیارک‌ها یا شهاب‌سنگ‌ها وارد سیاره شده است. حال دانشمندان فرانسوی نظریه جدیدی را مطرح کرده‌اند که این تئوری را به چالش می‌کشد. پژوهش جدید درباره منشا آب روی کره زمین چه می‌گوید؟

آگهی

حدود ۷۰ درصد سطح کره زمین را آب پوشانده، اما این موضوع که این همه آب از کجا به سیاره ما آمده هنوز پرسش بزرگی برای دانشمندان است.

به تازگی یک گروه از پژوهشگران فرانسوی این نظریه را که آب بعد از پیدایش زمین به این سیاره منتقل شده زیر سؤال برده و به این ترتیب فرضیه جدیدی را در مورد منشا آب بر روی کره زمین ارائه کردند.

این دانشمندان در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که به احتمال قوی آب از همان ابتدا روی زمین و در درون ذرات تشکیل‌دهنده آن وجود داشته است.

فرضیه غالب بر این نظریه استوار بود که آب، مدت‌ها پس از تشکیل کره زمین، توسط سیارک‌ها دار یا شهاب‌سنگ‌ها وارد سیاره شده است. به این ترتیب که سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌های حاوی منابع غنی هیدروژن به زمین برخورد کردند و باعث ایجاد آب بر روی سیاره شده‌اند.

AFP /LAURETTE PIANI/CHRISTINE FIENI/موزه تاریخ طبیعی فرانسه
سیارک «صحرا ۹۷۰۹۶» که ۱۹ سانتیمتر طول دارد و نیم درصد از وزن آن را آب تشکیل داده استAFP /LAURETTE PIANI/CHRISTINE FIENI/موزه تاریخ طبیعی فرانسه

اما پژوهشگران مرکز ملی تحقیقات علمی و دانشگاه لورن فرانسه ابتدا با تمرکز روی شهاب‌سنگ‌ها دریافتند که ذرات تشکیل‌دهنده آنها با سنگ‌های تشکیل‌دهنده زمین شباهت دارد. آنها سپس با اندازه‌گیری هیدروژن موجود در ۱۳ شهاب‌سنگ نادر، متوجه شدند که درون ذرات تشکیل‌دهنده زمین به اندازه کافی و حداقل سه برابر اندازه آب اقیانوس‌ها و حتی بیشتر، آب وجود داشته است.

آن‌ها به این موضع پی بردند که ایزوتوپ‌های هیدروژن در شهاب‌‌سنگ‌ها به هیدروژن‌های خاک زمین شباهت دارد. پژوهشگران همچنین دریافتند که ایزوتوپ نیتروژن موجود در این شهاب‌سنگ‌ها نیز به نیتروژن زمین بسیار نزدیک است. با این حال یکی از مسئولان این پژوهش می‌گوید که نظریه جدید به صورت کامل نظریه قدیم را رد نمی‌کند. به گفته وی قطعا شهاب‌سنگ‌ها در تشکیل ترکیب فعلی زمین تاثیر مهمی داشته اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنچه درباره برخورد ۸۰۰ میلیون سال پیش شهاب ‌سنگ‌ها با زمین و کره ماه می‌دانیم

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند

بارش‌های سیل‌آسا از ایران و افغانستان تا آلمان و فرانسه؛ نگاهی به تفاوت‌ها در «مدیریت بحران»