آنچه درباره برخورد ۸۰۰ میلیون سال پیش شهاب ‌سنگ‌ها با زمین و کره ماه می‌دانیم

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان بر این باور هستند که برخورد ۸۰۰ سال میلیون پیش شهاب ‌سنگ‌ها با زمین به مراتب از بارش ۶۶ میلیون سال پیش که منجر به انقراض دایناسورها شد گسترده‌تر بود.

آگهی

نتیجه یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که تعداد زیادی از شهاب سنگ‌ها ۸۰۰ میلیون سال پیش با کره زمین و کره ماه برخورد کردند.

دانشمندان دانشگاه اوساکا در ژاپن بر این باور هستند برخورد ۸۰۰ سال میلیون پیش شهاب سنگ ها با زمین به مراتب از بارش ۶۶ میلیون سال پیش که منجر به انقراض دایناسورها شد گسترده تر بود. نتیجه این پژوهش روز سه شنبه در نشریه علمی «نیچر کامیونیکیشنز» (Nature Communications) به چاپ رسیده است.

از سوی دیگر به گفته محققان شواهدی در دست است که نشان می دهد بارش ۴۷۰ میلیون سال پیش شهاب سنگ ها احتمالا منجر به کاهش سطح آب دریاها شده و بر یخبندان های کره زمین تاثیر گذاشته است. تحقیق دانشمندان نشان می‌دهد که بارش ۴۷۰ میلیون سال پیش شهاب سنگ ها همچنین به تنوع زیستی بر روی کره زمین کمک کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
یک شهاب سنگAP Photo

محققان تخمین می زنند که حجم شهاب سنگ هایی که ۸۰۰ میلیون سال پیش با کره زمین برخورد کرد بین ۳۰ تا ۶۰ برابر شهاب سنگ هایی بود که ۶۶ میلیون سال پیش منجر به انقراض دایسناسورها شد.

برخورد ۸۰۰ میلیون سال پیش شهاب سنگ ها با کره زمین پیش از آغاز دوره زمین شناسی کریوژنین (Cryogenien) بر روی کره زمین روی داد. در این دوره بیابان هایی یخ زده در سطح کره زمین شکل گرفته بود.

دوره کریوژنین که به بازه زمانی ۷۲۰ میلیون تا ۶۳۵ میلیون سال پیش اطلاق می شود از نظر تغییرات محیط زیستی و زیست شناسی مقطعی مهم محسوب می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان شواهدی از انقراض جمعی «دوگانه» در ۲۶۰ میلیون سال پیش کشف کردند

آیا زمین از ابتدا آب داشته است؟

رابطه تغییرات اقلیمی و ناپدید شدن شهاب‌سنگ‌ها؛ زیان جبران‌ناپذیری که علم بشر می‌بیند