آلمان و اسرائیل در مورد تلاش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به توافق رسیدند

German Foreign Minister Heiko Maas, left, welcomes his Israeli counterpart Gabi Ashkenazi
German Foreign Minister Heiko Maas, left, welcomes his Israeli counterpart Gabi Ashkenazi Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان و همتای اسرائیلی او روز چهارشنبه در خصوص تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به توافق رسیدند.

آگهی

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان و همتای اسرائیلی او روز چهارشنبه در خصوص تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به توافق رسیدند.

گبی اشکنازی، وزیر امور خارجه اسرائیل که بنا بر دعوت دو روزه وزیر خارجه آلمان در برلین به سر می‌برد، در جریان کنفرانس خبری مشترک روز چهارشنبه، ضمن یادآوری پایان دوره تحریم تسلیحاتی ایران در تاریخ ۱۸ اکتبر(۲۷ مهر) بر ضرورت تمدید این تحریم‌ها با هدف جلوگیری از دستیابی این کشور به «تسلیحات پیشرفته و گسترش به کارگیری از آنها در خاورمیانه» تاکید کرد.

آقای اشکنازی گفت که اسرائیل افزون بر آلمان از سایر کشورهای اروپایی نیز انتظار دارد که با هدف تامین امنیت منطقه، مانع اتمام دوره تحریم‌های تسلیحاتی ایران شوند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، در ادامه این کنفرانس خبری توضیح داد که به احتمال قریب به یقین روسیه و چین درخواست ایالات متحده برای تحریم کامل ایران را در نشست شورای امنیت وتو خواهند کرد و به همین دلیل آلمان و سایر متحدان اروپایی این کشور در تلاشند تا راه میانه‌‌ای را برای تمدید این تحریم‌ها پیدا کنند که ضمن تامین خواست روسیه و چین از سوی آمریکا نیز در وتو نشود.

آقای ماس تاکید کرد:«ما در تلاش برای دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک هستیم که موجب تحریم تسلیحاتی ایران در آینده شود.»

آقای ماس خاطرنشان کرد که با وجود حمایت آلمان از برجام به عنوان سندی که مانع از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای خواهد شد، کشورش نگران فعالیت‌های موشکی و ایفای نقش «خطرناک» این کشور در منطقه است. وزیر خارجه آلمان سپس تاکید کرد که برنامه توسعه موشک‌های بالستیک ایران و نفوذ این کشور در سوریه، لبنان و عراق باید به پایان برسد.

او در پایان به همتای اسرائیلی خود اطمینان داد که آلمان در خصوص مساله ایران نگاهی «ساده‌انگارانه» ندارد و خواستار تغییر رویکرد منطقه‌ای این کشور است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد شیزده روز پیش(۱۴ اوت) در جریان نشستی مجازی پس از رای‌گیری از اعضاء قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را رد کرد. در مقابل، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به رد درخواست تمدید تحریم تسلیحاتی تهران، مکانیسم ماشه را با هدف بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران، فعال کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا فروشندگان بین‌المللی اسلحه به ایران را به تحریم تهدید کرد

شورای امنیت قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد کرد

فایل صوتی لو رفته مقامات نظامی آلمان؛ بحث بر سر چه سلاحی است؟