Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پمپئو وارد امارات شد؛ وزیر خارجه آمریکا در خلیج فارس بدنبال چیست؟

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیر امور خارجه آمریکا جدا از تلاش برای تحکیم توافق سازش امارات و اسرائیل و تشویق دیگر کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با «دشمن سابق» خود در پی تشکیل جبهه‌ای متحد در منطقه بر ضد جمهوری اسلامی ایران است.

آگهی

مایک پمپئو،‌ وزیر امور خارجه آمریکا در چهارمین مرحله از سفر دوره‌ای خود که از اسرائیل آغاز شده بود روز چهارشنبه وارد امارات عربی متحده شد.

سفر پمپئو به ابوظبی در حالی انجام می‌شود که امارات عربی متحده با میانجی‌گیری و تشویق ایالات متحده به تازگی از عادی سازی خود با اسرائیل خبر داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا پیش از سفر به امارات تلفنی با شیخ محمد بن زاید،‌ ولیعهد ابوبی تلفنی گفتگو کرده و بر تحکیم توافق صلح میان این کشور و اسرائیل تاکید کرده بود.

امارات در پی امضای توافق سازش با اسرائیل که دولت ترامپ نقش مهمی در حصول آن داشت پس از مصر و اردن به سومین کشور عربی تبدیل شد که با اسرائیل صلح برقرار کرده و روابط دیپلماتیک خود با این کشور را فعال ساخته است.

مایک پمپئو در نخستین مرحله از سفر دوره‌ای خود روز دوشنبه از اسرائیل دیدن کرده و با مقامات این کشور گفتگو کرده بود. بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائیل پس از گفتگو با مایک پمپئو در جریان کنفرانس خبری مشترک با وی ضمن «تاریخی» خواندن امضای موافقتنامه آشتی با امارات متحده عربی گفته بود که این پیمان منجر به «ثبات» در منطقه می‌شود و ممکن است کشورهای دیگری هم به این روند بپیوندند.

به گفته تحلیل‌گران مسائل خاورمیانه،‌ وزیر امور خارجه آمریکا جدا از تلاش برای تحکیم توافق سازش امارات و اسرائیل و تشویق دیگر کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با «دشمن سابق» خود در پی تشکیل جبهه‌ای متحد در منطقه بر ضد جمهوری اسلامی ایران است.

آقای پمپئو در نخستین مرحله از این سفر تاکید کرده بود که کشورش برای ثبات در منطقه به هیچ وجه اجازه نخواهد داد تا جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای دست پیدا کند.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین روز گذشته در جریان سومین مرحله از سفر دوره‌ای خود در بحرین با اشاره به قصد ونزوئلا برای خرید موشک از ایران گفت که دقیقا به همین دلیل است که کشورش د رتلاش است تا شورای امنیت را به تصویب قطعنامه بازدگردان تحریم‌های سازمان ملل بر ضد ایران ترغیب کند و به گفته او در این راه موفق خواهد شد.

مایک پمپئو در این سفر خواستار اتحاد کشورهای خلیج فارس علیه ایران شد و با اشاره به معاهده صلح میان امارات و اسرائیل به شکلی تلویحی دیگر کشورهای عربی را نیز به دنبال کردن این مسیر دعوت کرد و گفت: بسیار مهم است که این فرصت مغتنم شمرده شود. وی روز سه شنبه پس از دیدار و گفتگو با سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد امارات با انتشار توئیتی نوشت: «ما در باره اهمیت ایجاد صلح و ثبات منطقه ای، از جمله مسئله مهم اتحاد کشورهای خلیج فارس برای مقابله با نفوذ بدخیم ایران در منطقه گفتگو کردیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا پیش از بحرین به سودان سفر کرده و با رئیس شورای حاکمیتی این کشور دیدار و گفتگو کرده بود. آقای پمپئو در این سفر نیز بر اهمیت عادی سازی روابط با اسرائیل تاکید کرده بود.

این درحالیست که عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت انتقالی سودان تاکید دارد که روابط با اسرائیل به نحوی مجزا و جدا از مسئله خروج نام کشورش از فهرست آمریکایی حامیان تروریسم مورد بررسی قرار گیرد. سودان همچنین در جریان سفر وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که مساله عادی سازی روابط با اسرائیل فعلا در دستور کار دولت انتقالی قرار ندارد و این دولت نمی‌تواند تا پیش از انتخابات سال ۲۰۲۲ و نهایی شدن روند انتقال قدرت به غیرنظامیان، اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

تلاش واشنگتن برای ترغیب کشورهای مهم عربی به امضای پیمان صلح با اسرائیل در حالی ادامه دارد که بحرین همانند عربستان سعودی تحقق این مسئله را منوط به حل میسئله تشکیل کشور مستقل فلسطینی کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش‌ها از حرکت زیردریایی اسرائیل به سمت خلیج فارس؛ آیا تل‌آویو به تهران هشدار می‌دهد؟

امارات برای همکاری در زمینه خدمات مالی با اسرائیل به توافق رسید

پمپئو: تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران از ۳۰ شهریور بازمی‌گردند