Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گزارش‌ها از حرکت زیردریایی اسرائیل به سمت خلیج فارس؛ آیا تل‌آویو به تهران هشدار می‌دهد؟

زیردریایی متعلق به ارتش اسرائیل
زیردریایی متعلق به ارتش اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های اسرائیلی که خبر حرکت زیر دریایی ارتش اسرائیل به سمت حلیج فارس را منتشر کرده‌اند هدف از این اقدام را ارسال «پیام هشدارآمیز مستقیم به ایران» ذکر کرده‌اند.

آگهی

برخی رسانه‌های خبری اسرائیل خبر دادند که یک زیردریایی متعلق به ارتش اسرائیل روز یکشنبه، ۳۰ آدر ماه از کانال سوئز گذشته و به سمت خلیج فارس در حرکت است.

رسانه‌های اسرائیلی که خبر حرکت زیر دریایی ارتش اسرائیل به سمت حلیج فارس را منتشر کرده‌اند هدف از این اقدام را ارسال «پیام هشدارآمیز مستقیم به ایران» ذکر کرده‌اند.

این در حالی است که سخنگوی ارتش اسرائیل از دادن پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران اسرائیلی در این خصوص خودداری کرد.

تصمیم اسرائیل برای حرکت زیردریایی‌اش به سمت خلیج فارس در حالی صورت گرفته است که تنش میان تل آویو و تهران پس از ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای ایرانی بالا گرفته است. ایران از دولت اسرائیل به عنوان عامل این ترور یاد کرده و گفته است که انتقام آقای فخری زاده را خواهد گرفت.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی به نقل از منابع امنیتی کشورهای عربی، دولت مصر با عبور زیردریایی اسرائیل از کانال سوئز موافقت کرده است.

زیردریایی اسرائیل در حالی به سمت خلیج فارس در حرکت است که زیردریایی هسته‌ای «یواس‌اس جورجیا» آمریکا به همراه چند کشتی جنگی روز دوشنبه یکم دی ماه با عبور از تنگه هرمز وارد آب‌های خلیج فارس شده بود.

هم‌زمان با حرکت زیردریایی اسرائیل به سمت خلیج فارس، رسانه‌های اسرائیلی سخنان آویو کوخاری، رییس ستاد ارتش اسرائیل در شامگاه دوشنبه، اول دی ماه را پوشش دادند که گفته است: «اگر ایران یا گروه‌های متحدش در منطقه اقدامی علیه اسرائیل یا شهروندان این کشور انجام دهند بهای سنگینی خواهند پرداخت.»

ژنرال کوخاوی با بیان اینکه اوضاع را واضح و به صراحت برای دشمنان توصیف می‌کند، گفت که پاسخ و برنامه‌هایشان آماده و تمرین شده است. او همچنین ادعا کرد که به تازگی تهدیدهایی را از سوی ایران علیه اسرائیل شنیده است.

ژنرال کنت مکنزی، فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی آمریکا (سنتکام) نیز پس از سفر اعلام نشده به بغداد که به تازگی انجام شده است گفت که نظامیان آمریکایی آماده هستند تا به هر حمله ایران در آستانه سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی واکنش لازم را انجام دهند. فرمانده سنتکام دفاع از شهروندان آمریکایی، شرکا و دوستان آمریکا در منطقه را از وظایف نیروهای تحت امرش عنوان کرده است.

به نظر می رسد تهدید غیرعادی ایران توسط مقام‌های سیاسی و نظامی آمریکا و اسرائیل در روزهای گذشته در آستانه سالگرد کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه قدس ایران توسط ارتش آمریکا در سوم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳ دی ماه) ابعاد تازه ای به خود گرفته است.

از همین رو برخی تحلیل گران سیاسی معتقد هستند ممکن است آخرین روزهایی که دولت دونالد ترامپ در آمریکا بر سر کار است با وقوع رویدادهای غیر قابل پیش‌بینی در خاورمیانه همراه باشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو وارد امارات شد؛ وزیر خارجه آمریکا در خلیج فارس بدنبال چیست؟

تنش‌ها در خلیج فارس؛ درخواست ایجاد «خط تلفن قرمز» بین ایران و آمریکا

چرا اسرائیل هزینه انفعال در برابر حمله ایران را بیشتر از واکنش نظامی می‌داند؟