همزمان با ورود پمپئو به سودان؛ خارطوم: فعلا اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سفر وزیر خارجه آمریکا به سودان
سفر وزیر خارجه آمریکا به سودان   -   کپی رایت  AP Photo

مایک پمپئو،‌ وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه در ادامه سفر دوره‌ای خود که یکی از مقاصدآن اسرائیل بود وارد خارطوم،‌ پایتخت سودان شد.

سفر آقای پمپئو به خارطوم نخستین دیدار رسمی یک مقام بلند پایه آمریکایی از سودان پس از تحولات اخیر و سرنگونی عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق این کشور است.

مایک پمپئو، همچنین نخستین وزیر امور خارجه ایالات متحده است که پس از سال ۲۰۰۵ به سودان سفر می‌کند؛‌ آخرین بار کاندولیزا رایس،‌ وزیر خارجه دولت جرج دابلیو بوش از این کشور آفریقایی دیدن کرده بود.

مقامات آمریکایی هدف از انجام این سفر را حمایت از روند شکننده حرکت انتقالی این کشور به سمت دموکراسی عنوان کرده بودند.

مسئولان دو کشور ایالات متحده و سودان پیش از ورود آقای پمپئو به خارطوم از عادی سازی روابط با اسرائیل و خروج سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم به عنوان دو محور اصلی گفتگوهای وزیر خارجه آمریکا در این سفر یاد کرده بودند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که تحلیل‌گران سودان را به عنوان یکی از چهار کشور عربی عضو محور آشتی با اسرائیل قلمداد کرده‌اند،‌ که ایالات متحده مشوق اصلی آنها برای عادی سازی روابط با تل‌آویو است.

عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت انتقالی سودان اما با این وجود تاکید کرده است که روابط با اسرائیل به نحوی مجزا و جدا از مسئله خروج نام کشورش از فهرست آمریکایی حامیان تروریسم مورد بررسی قرار گیرد.

سودان همچنین در جریان سفر وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که مساله عادی سازی روابط با اسرائیل فعلا در دستور کار دولت انتقالی قرار ندارد و این دولت نمی‌تواند تا پیش از انتخابات سال ۲۰۲۲ و نهایی شدن روند انتقال قدرت به غیرنظامیان، اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

سخنگوی دولت انتقالی سودان به نقل از عبدالله حمدوک، نخست وزیر موقت این کشور در این خصوص تصریح کرد: «مرحله انتقال قدرت در سودان تحت هدایت یک ائتلاف گسترده و بر اساس برنامه‌ای مشخص به پیش می‌‌رود. هدف از این فرایند تکمیل انتقال قدرت در سال ۲۰۲۲ و برقراری صلح و ثبات در کشور از طریق برپایی انتخابات آزاد است. دولت انتقالی غیر از به اتمام رساندن و تکمیل این فرایند ماموریت دیگری ندارد و نمی‌تواند برای عادی سازی روابط با اسرائیل تصمیم‌گیری کند.»

مایک پمپئو در خارطوم علاوه بر عبدالله حمدوک، نخست وزیر با ژنرال عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی انتقالی سودان نیز دیدار و گفتگو کرده است.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید