کنوشا در ویسکانسین؛ دومین شب ناآرامی‌ها با وجود منع رفت و آمد

kenosha
kenosha Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دوشنبه شب نیز شهر کنوشا در ایالت ویسکانسین ایالات متحده بدلیل تیراندازی پلیس به مرد سیاه پوست غیرمسلح ناآرام بود.

آگهی

کمتر از ۴۸ ساعت از تیراندازی پلیس شهر کنوشای ایالت ویسکانسین به یک مرد سیاه پوست، اعتراضات گسترده و ناآرامی‌ها در این شهر ادامه دارد، اعتراضاتی که به رغم اعلام ممنوعیت تردد از ساعت ۲۲ شب به بعد به وقت محلی، کنوشای ۱۰۰ هزار نفری را به کانون خبری ایالات متحده تبدیل کرده است.

شب گذشته معترضان به تیراندازی پلیس به مرد سیاه پوست در جلوی ساختمان شهرداری کنوشا تجمع کردند. آنها هنگام تلاش برای ورود به درون ساختمان با مقابله نیروهای پلیس روبرو شدند. صدها تن در جریان سخنرانی شهردار، جان آنتارمیان، که ابتدا قرار بود در پارکی برگزار شود و سپس بدلایل امنیتی به ساختمان شهرداری منتقل شد، سعی کردند وارد این ساختمان دولتی شوند که با مقاومت نیروهای ضدشورش مواجه شدند.

به دنبال پرتاب گاز اشک آور توسط پلیس به سوی تظاهرات کنندگان، معترضین در خیابانها و کوچه‌های مرکزی شهر متفرق گشتند. برخی از معترضان شیشه خودروها را شکستند و برخی از فروشگاه‌های مرکز شهر را غارت کردند. مخالفان به کشتار سیاهان توسط پلیس در خیابان‌های کنوشا پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: « بدون برقراری عدالتی، صلحی هم وجود نخواهد داشت.»

بیش از ۵۰ خودرو که در یکی از پارکینگ‌های نزدیک به ساختمان دادگستری قرار داشتند توسط مخالفان به آتش کشیده شدند.

وضعیت سلامتی جیکوب بلیک، سیاه پوست ۲۹ سال آمریکایی همچنان وخیم گزارش می شود. وی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در میلواکی بستری است.

در زمان تیراندازی پلیس از پشت، سه فرزند ۳،۵ و ۹ ساله جیکوب بلیک در خودرو نظاره گر بودند.

اعتراضات از همان ساعات اولیه بعدازظهر یکشنبه پس از انتشار ویدئوی حمله پلیس به این مرد سیاه پوست در شهر کنوشا و برخی دیگر از شهرهای ایالت ویسکانسین آغاز شد. ریسون وایت، مرد ۲۲ ساله‌ای که می گوید ویدئو لحظه حمله به جیکوب بلیک را ثبت کرده است در لحظه حمله شنیده که نیروهای پلیس از بلیک ۲۹ ساله می خواهند تا چاقویش را به زمین بیندازد اما می گوید «هیچ چاقویی در دستان جیکوب بلیک ندیده است که بخواهد آنرا به زمین بیندازد.»

در جریان ناآرامی‌ها در دو شب گذشته در کنوشا، تونی اورز، فرماندار این شهر از گارد ملی خواسته که وارد عمل شوند. از شب گذشته ۱۲۵ نفر از اعضای گارد ملی برای مقابله با معترضان وارد شهر کنوشا در ایالت ویسکانسین شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناآرامی ها در پی شلیک پلیس به سیاه پوستی غیرمسلح درایالت ویسکانسین

آماده باش گارد ملی آمریکا به درخواست فرماندار ویسکانسین

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند