Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوهای صلح سوریه به علت ابتلای ۳ مذاکره‌کننده به کرونا متوقف شد

United Nations Special Envoy for Syria Geir Pedersen
United Nations Special Envoy for Syria Geir Pedersen Copyright Kathy Willens/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Kathy Willens/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گیر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت که هیات‌های نمایندگی حاضر در این مذاکرات قبل از تعلیق مذاکرات به «نخستین جلسه سازنده» رسیده بودند.

آگهی

مذاکرات صلح سوریه که با میانجیگری سازمان ملل متحد و با حضور نمایندگان دولت سوریه، مخالفان و نمایندگان جامعه مدنی در ژنو سوییس در حال برگزاری بود به دلیل مثبت شدن تست کرونای سه مذاکره‌کننده متوقف شد.

گیر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت که هیات‌های نمایندگی حاضر در این مذاکرات قبل از تعلیق مذاکرات به «نخستین جلسه سازنده» رسیده بودند. این هیات‌های نمایندگی در حال بحث در مورد قانون اساسی جدید احتمالی برای این کشور جنگ‌زده بودند، گامی که گیر پدرسن آنرا «گشاینده درها» برای صدور قعطنامه نهایی جهت پایان دادن به جنگ داخلی ویرانگر ۹ ساله سوریه توصیف کرده است.

دفتر گیر پدرسن مشخص نکرده است که این سه نفر از کدام هیات‌های نمایندگی بوده‌اند.

این جلسه از مذاکرات که قرار است تا پایان هفته به طول بکشد، نخستین جلسه در نوع خود در ۹ ماه گذشته است. شیوع جهانی ویروس کرونا باعث به تعویق افتادن این نشست شد که قرار بود در ماه مارس برگزار شود.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه میزبان سه تیم ۱۵ نفره از سوریه است و قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای شامل آمریکا، روسیه، ایران و ترکیه نیز در حاشیه این نشست حضور دارند.

قرار است گروه بزرگتری متشکل از ۱۵۰ نماینده از سوریه در هفته‌های آینده در مذاکرات صلح حاضر شوند. مخالفان خواستار تنظیم یک قانون اساسی جدید برای سوریه هستند، در حالی که دولت می گوید اصلاحات باید بر اساس قانون اساسی کنونی باشد.

با وجود یک آتش بس شکننده که بخش بزرگی از آن در منطقه تحت کنترل شورشیان در ادلب برقرار است، گیر پدرسن هفته گذشته اعلام کرد که امیدوار است بتواند در روندی به رهبری سازمان ملل متحد « اعتماد» را بین نمایندگان بخش‌های مختلف جامعه سوریه برقرار کند، فرایندی که تا کنون به نتیجه‌ای عینی نرسیده است.

فرستاده ویژه سازمان ملل همچنین امیدوار است که فرایند گفتگوها به آزادی زندانیان و آتش بس سراسری در سوریه بیانجامد.

جیمز جفری، نماینده ویژه ایالات متحده در امور سوریه که در ژنو حضور دارد در ماه جاری از «تغییر لحن» بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه سخن گفته بود. جیمز جفری همچنین تاکید کرده است که ایالات متحده آمریکا در رویکرد خود به مذاکرات مراقب خواهد بود تا ببیند آیا دولت اسد «حداقل از نظر تاکتیکی» تغییر کرده است یا خیر.

جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ آغاز شد و تاکنون صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر‌جا گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش دهه سیاست‌ورزی؛ ولید معلم وزیر خارجه خاندان اسد درگذشت

دیدار رسمی سرگئی لاوروف از دمشق پس از ۸ سال

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد