Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران؛ تروئیکای اروپا: حمایت نمی‌کنیم

  Photo
Photo Copyright Evan Vucci/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Evan Vucci/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف می‌نویسد آمریکا با تلاش برای استفاده از مکانیسم ماشه، قواعد جاافتادۀ حقوق بین‌الملل و رویه‌هایی که در طول چند قرن شکل گرفته را نادیده گرفته است. بر این اساس لازم است شورای امنیت برای «توقف» آمریکا در سوء استفاده از رویه‌های این شورا وارد عمل شود.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز پنج‌شنبه با فرستادن نامه‌ای برای دیان دیجانی، رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد، از تصمیم ایالات متحده برای استفاده از «مکانیسم ماشه» انتقاد کرد و این کار واشنگتن را «غیرقانونی» و «سوء استفاده از سازوکارهای مندرج در توافق هسته‌ای، برای احیای تحریم‌های ایران» خواند.

همزمان مایک پمپئو، همتای آمریکایی آقای ظریف نیز در همین روز و با این استدلال که ایران بطور «قابل توجه» توافق هسته‌ای را نقض کرده است، شخصا در مقر سازمان ملل متحد حاضر شد و رسما از شورای امنیت این سازمان خواست تا تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران دوباره اعمال شود.

دقایقی پس از انتشار خبر درخواست رسمی پمپئو از سازمان ملل، سه متحد اروپایی ایالات متحده یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که از درخواست دولت ترامپ برای احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، پشتیبانی نخواهند کرد.

نمی‌توانیم از این اقدام [آمریکا] که با تلاش‌های فعلی ما در حمایت از برجام هماهنگی ندارد پشتیبانی کنیم.
فرانسه، بریتانیا و آلمان

تروئیکای اروپا در بیانیه خود با اشاره به خاتمه مشارکت آمریکا در توافق هسته‌ای در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸ اضافه کردند: «نمی‌توانیم از این اقدام [آمریکا] که با تلاش‌های فعلی ما در حمایت از برجام هماهنگی ندارد پشتیبانی کنیم.»

آن‌ها از اعضای شورای امنیت خواستند تا از انجام اقدام‌هایی که تنها اختلاف را در این نهاد عمیق‌تر می‌کند خودداری کنند. 

این سه کشور اروپایی همچنین تاکید کردند که با وجود چالش‌هایی که خروج آمریکا از برجام ایجاد کرده است اما آن‌ها همچنان به این توافق پایبند می‌مانند. 

فرانسه، آلمان و بریتانیا همچنین از ایران خواستند که به پایبندی کامل در این توافق برگردد. 

مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز در واکنش به اقدام آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه، پیش‌بینی کرد که این درخواست نیز همچون درخواست واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، در شورای امنیت رد شود.

بنا بر گزارش ایرنا، آقای تخت‌روانچی در نشست خبری خود در سازمان ملل، اعلام کرد از آنجا که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شده است، این کشور «هیچ استدلال قانونی» برای اجرای مکانیسم ماشه نخواهد داشت.

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: «استدلالی که آمریکا مطرح می‌کند یک قانون جعلی است، زیرا آنها از برجام خارج شده‌اند و بار دیگر نمی‌توانند درباره برجام اظهارنظر کنند... همچنان که اعضای شورای امنیت هفته گذشته به پیشنهاد آمریکا واکنش نشان دادند، این بار این خواست آمریکایی‌ها را رد خواهند کرد.»

نامه ظریف به رئیس شورای امنیت: سوء استفاده‌های آمریکا را متوقف کنید

بنا بر گزارش ایسنا، در نامۀ آقای ظریف نیز که توسط نماینده ایران در سازمان ملل تحویل ریاست شورای امنیت داده شد، آمده است که آمریکا هیچ حقی برای احیای تحریم‌ها ندارد و این کار واشنگتن باید از سوی شورا و جامعه بین‌الملل رد شود.

محمد جواد ظریف تاکید کرده است که آمریکا با تلاش برای استفاده از مکانیسم ماشه، قواعد جاافتادۀ حقوق بین‌الملل و رویه‌هایی که در طول چند قرن شکل گرفته را نادیده گرفته است. بر این اساس لازم است شورای امنیت برای «توقف» آمریکا در سوء استفاده از رویه‌های این شورا وارد عمل شود.

ظریف در ادامه، خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و قدرتهای بزرگ را «نقض فاحش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت» خوانده و همزمان به موارد متعددی از سخنان دونالد ترامپ، مایک پمپئو، جان بولتون و برایان هوک اشاره کرده که بر «پایانِ مشارکت آمریکا در برجام» صحه گذاشته‌اند. او با استناد به این سخنان اعلام می‌دارد که ایالات متحده «رسما هرگونه حق نسبت به ساز و کار حل اختلاف را از خود سلب کرده است... از هیچ حقی برای بازاعمال بندهای قطعنامه‌های لغوشده برخوردار نیست... و روشن است که به هیچ وجه نمی‌تواند با خیالبافی و سوء تفسیر، در خصوص قطعنامه ۲۲۳۱، مشارکت‌کنندۀ برجام در نظر گرفته شود.»

ظریف همچنین آمریکا را متهم به نداشتن حسن نیت کرده و می‌نویسد: «اقدامات و مواضع دولت کنونی ایالات متحده ثابت کرده است که این کشور هرگز با حسن نیت عمل نکرده است.»

او یادآوری می‌کند که «دولت آمریکا نه تنها از اجرای تعهدات خود سر باز زده، بلکه در مسیر اجرای برجام از سوی دیگر کشورها نیز اخلال ایجاد کرده است.» از جمله اینکه واشنگتن از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ «بیش از ۱۴۵ بار علیه ایران تحریم اعمال کرده و درخواست‌های مکرر دبیرکل سازمان ملل برای رفع این تحریم‌ها را نیز نادیده گرفته است.»

آگهی

وزیر خارجه ایران هشدار می‌دهد که خودداری آمریکا از تمدید معافیت‌های مربوط به پروژه‌های مرتبط با هسته‌ای «برخلاف اهداف مقرر در برنامه و قطعنامه ۲۲۳۱ بوده و ممکن است توانایی جمهوری اسلامی ایران برای اجرای بندهای مشخصی از برنامه و قطعنامه را مختل کند.»

او درباره روند حل اختلافات در چهارچوب برجام نیز می‌نویسد: «تاریخ مذاکرات برجام نشان می‌دهد که روند حل اختلاف، عامدانه بصورت چند مرحله‌ای و زمان‌بر طراحی شده تا به حفظ این دستاورد منحصر به فرد جامعه بین‌الملل کمک شده و از اقدامات خودسرانۀ حتی مشارکت‌کنندگان واقعی در برجام، چه برسد به ایالات متحده که صراحتا این جایگاه را از خود سلب کرده، ممانعت شود.»

آقای ظریف به این موضوع اشاره دارد که «رئیس‌جمهور ایالات متحده در حالی دستور خروج از توافق هسته‌ای را صادر کرد که ایران حتی یک بار مرتکب عدم اجرای مفاد توافق نشده بود و به اذعان ۱۵ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در تطابق کامل با تعهدات خود بود.»

او تاکید دارد که حتی پس از خروج آمریکا از برجام و محروم شدن ایران از مزایای اقتصادی مندرج در برجام نیز ایران «از اجرای فوری تدابیر "جبرانی" خودداری کرد و مدت یک سال تمام، به شهادت ۱۵ گزارش متوالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به اجرای کامل برجام ادامه داد.»

آگهی

ظریف در پایان، آغاز فرآیند احیای تحریم‌ها از سوی ایالات متحده را «غیرقابل پذیرش» خوانده و نوشته است: ««بی‌اعتنایی ایالات متحده به حاکمیت قانون و سوء استفاده این کشور از سازمان ملل متحد برای پیشبرد منافع یکجانبه‌گرایانه، و نابودی اصل بنیادهای چندجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل، تهدیدی جدی برای جهان متمدن و همچنین صلح و امنیت به شمار می‌آید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه