نظامیان شورشی مالی وعده برگزاری انتخابات دادند؛ اِکُواس خواستار تحریم آنان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Arouna Sissoko
Arouna Sissoko   -  Copyright  AP Photo

در حالی که تنها ساعاتی پس از اعلام استعفای رئیس جمهور بازداشت شدۀ مالی، نظامیان شورشی وعدۀ برگزاری انتخابات را دادند، اما تلاش آنها برای انجام کودتا در این کشور فقیر آفریقایی، واکنش گسترده‌ای را در میان هسمایگان در پی داشته است.

کشورهای همسایۀ مالی دربارۀ هرگونه انتقال غیرقانونی قدرت در این کشور هشدار دادند و جامعه اقتصادی ۱۵ نفره کشورهای غرب آفریقا (اِکُواس، Ecowas) که مالی عضو آن است نیز خواستار آن شد که همه کشورها مرزهای زمینی و هوایی خود را به روی مالی ببندند و برای اعمال تحریم‌ها علیه رهبران کودتا به جامعه جهانی فشار بیاورند.  جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز خواستار آزادی رئیس جمهور مستعفی و بوبو سیسه، نخست‌وزیر این کشور شد. نظامیان شورشی هر دوی آنها را روز سه‌شنبه بازداشت و به یک پایگاه نظامی در حومه باماکو، پاتیخت مالی منتقل کردند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل نیز در اواخر روز چهارشنبه نشستی اضطراری را با موضوع تحولات مالی برگزار کند.

AP
ORTM TVAP

نظامیان شورشی می‌گویند که تلاش آنها برای کودتا در همراهی با اعتراضات مردمی صورت گرفته است؛ اعتراضاتی که چند ماه است علیه نابسامانی‌های اقتصادی، فساد و حملات اسلامگرایان افراطی که جان صدها نفر را گرفته، ادامه دارد.

رهبران نظامیان شورشی تنها چند ساعت پس از اعلام استعفای ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهوری بازداشت شده، در تلویزیون این کشور اعلام کردند که «در زمانی مناسب» انتخابات جدیدی را برگزار خواهند کرد.

اسماعیل واگوئه، معاون نیروی هوایی مالی گفت که رهبران شورشیان «تصمیم گرفته‌اند در مقابل مردم و تاریخ، این مسئولیت را برعهده بگیرند.»